Türkiye'de doğal gaz piyasasının yeniden yapılandırılması ve sonuçları
The restructuring of natural gas market in Turkey and consequences
  1. Tez No: 208316
  2. Yazar: NALAN PERVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET HAŞİM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünya'da yaşanan ve gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan önemli sonuçlar doğuran iki petrol krizinin yarattığı yeni alternatif enerji kaynağı arayışı ve çevrenin korunmasına ilişkin olarak devletlerin yürüttükleri politikalar, doğal gazın yükselişi ile sonuçlanmıştır. 1980'li yıllardan sonraki liberal akım, ülkelerin gelişmesi açısından önemli arz eden enerji sektörlerinin ve dolayısıyla doğal tekel niteliği gösteren doğal gaz sektörünün de serbestleştirilmesini gündeme getirmiştir. Avrupa Birliği üyeliği yolunda ilerleyen Türkiye'de de, Avrupa Birliği uyum sürecinde, doğal gaz piyasasının serbestleştirilmesi ve rekabete açılması yönünde kurumsal ve yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bu kurumsal ve yasal düzenlemeler çerçevesinde doğal gaz piyasasında oluşturulmak istenen yapının anlaşılması ve bu yapının yaratacağı veya yaratabileceği sonuçların ortaya konulması önem arz etmektedir. Doğal gaz piyasasında oluşturulmak istenen bu yapı incelendiğinde, doğal tekel niteliğindeki piyasada rekabetin oluşmasının amaçlandığı bir takım faaliyet alanlarında rekabetçi dinamiklerin ortaya çıkması için yeterli ortamın tam olarak sağlandığını söylemek mümkün değildir. Rekabetin oluşmasını engelleyebilecek bir takım koşullar söz konusu olup, düzenleyici kurum tarafından bu koşullar detaylı olarak değerlendirilmeli ve rekabetin oluşmasını sağlayacak tedbirler alınarak, piyasa yakından izlenmeli ve denetlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The efforts for alternative resources of energy in the world that occurred due to the two oil crisis with economic and social outcomes and the policies of states for the protection of environment were both resulted in the increase of natural gas? importance. The liberal movement after 1980 s brought up the liberalization of the energy sector which is crucial for the development of the countries and therefore the liberalization of the monopolistic natural gas sector In order to liberalize the natural gas market in line with the European Union membership process and towards opening it to the competition, both institutional and legal regulations were accomplished. It is of great importance to understand the prescribed natural gas market structure that is foreseen within the framework of those legal and institutional regulations and both the actual and probable outcomes of this structure. When the foreseen structure of that natural gas market is examined, the environment within a natural monopoly where competition is aimed, the appearance of competitive dynamics especially in several activities could hardly be seen. There are some obstacles that may impede the establishment of competition. These obstacles should be examined by the regulatory authority in detail and the measures should be taken to create competition and market should be monitored and supervised closely.