Toplumsal muhalefet ve mizah dergileri: Leman dergisi
Social opposition and humour magazines: Leman magazine
  1. Tez No: 208317
  2. Yazar: ÖZGÜR UMUT HOŞAFÇI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKÜ DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalısma, haftalık mizah dergisi Leman'ın muhalif tavrının niteligini incelemeyi, toplumsal muhalefetin, dergide dile getirilme biçimlerini arastırmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede, öncelikle genel hatlarıyla muhalefet kavramı ele alınmıs, yanı sıra Türkiye'de muhalefet ve mizahın tarihsel gelisimi incelenmistir. Leman dergisinin muhalefet anlayısına ısık tutmak amacıyla, Anasol-M hükümeti dönemi boyunca çıkan 185 sayı arastırılmıstır. Sözü geçen sayıların kapak, ikinci ve üçüncü sayfalarında yer alan siyasal içerikli karikatürler ele alınmıstır. Üç bölümden olusan tezin ilk bölümünde, muhalefet ve muhalefet türleri üzerine kuramsal bilgilere yer verilmistir. Tezin ikinci bölümünde Türkiye'de muhalefet ve mizahın tarihsel gelisimi ele alınmıstır. 80'lerden sonra degisen gündelik hayat ve toplumsal sorunlar da bu bölümde aydınlatılmaya çalısılmıstır. Üçüncü bölümde ise, incelenen karikatürlerle birlikte Leman dergisinin muhalefet anlayısı çözümlenmistir. Ayrıca yararlanılan kaynaklarla ilgili bibliyografya da çalısmanın sonunda verilmistir. Tezin sonunda, Leman'ın muhalefetinin büyük oranda gençlik altkültürlerinden türedigi, bu tür muhalefetin ise saglam bir temelden yoksun oldugu sonucuna varılmıstır. Bu çalısma, daha önce hakkında herhangi bir çalısma yapılmayan Leman dergisini bilimsel olarak ele almaktır. Bu yönüyle, alandaki çalısmalara katkı saglayacagını umarım
Özet (Çeviri)
As a master thesis, this study looks for the ways of stating social opposition in Leman, which is a weekly humour magazine. In this respect, firstly the theories about opposition, besides the historical development of opposition and humor in Turkey is studied. Aiming to shed a light on the journal?s understanding of opposition, the 185 issues which publish in the period of Anasol-M Cabinet are searched. The caricatures about the politics on the cover, the second and the third pages were analised in the mentioned issues. The first chapter of the thesis, which consists of three chapters, provides theoretical knowlegde on the opposition and the kinds of opposition. The second chapter provides information about the historical development of opposition and humour in Turkey. The changing daily life and social issues after 80?s are also enlightened and criticized in this chapter. The last and third chapter includes the analysis of the caricatures to examine Leman?s understanding of opposition in detail. In addition to the above chapters, I have completed my study with a list of cited works as a short bibliography. At the end of the thesis, it?s seemed that Leman?s opposition strongly derives from youth subcultures and lack of a certain political base. This study makes Leman which has not been studied up until now, familiar with the scholarly world. I hope, thus it makes asistance to the studies in this field.