Ceza Muhakemesi Hukukunda beden muayenesi ve vücuttan örnek alınması
Examination of human body in criminal procedure
  1. Tez No: 208341
  2. Yazar: TUĞBA BAYZİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ceza muhakemesinde temel amaç, maddi gerçeğin hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde ortaya çıkarılmasıdır. Maddi gerçekliği ortaya çıkarabilmek ve adaleti sağlamak zorlu bir süreçtir. Bu sürecin sağlıklı işlemesi ise en az maddi gerçeğin ortaya çıkarılması kadar önemlidir. Bu süreçte, hukuka uygun delil elde etme en önemli hususlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hakim elde edilen delilleri inceleyerek vicdani bir karar vermektedir. Böyle bir değerlendirme ise her zaman yüzde yüz doğru bir karara ulaşılmasını sağlayamamaktadır. Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda ise, kriminalistik biliminin gelişmesiyle birlikte, vicdani delil sisteminden ?bilimsel delil aşaması?na geçilmeye başlanmıştır. Delil elde etmekten vazgeçemeyeceğimize göre insan haklarını ihlal etmeden delil elde etmenin hukuki zeminini oluşturmaya gereksinimimiz vardır. Maddi gerçeğin ne pahasına olursa olsun araştırılması anlayışı çağdaş ceza muhakemesi öğretisine aykırıdır. Gelişen adli tıp bilimi dikkate alındığında, ceza muhakemesinde delil olabilmesi bakımından, DNA testi, kan, saç teli ve tükürük gibi örneklerin kişiden alınabilmesi, veri tabanları oluşturularak karşılaştırmalar yapılabilmesi çok önemlidir. Ceza Muhakemesi Kanunu ile bu konudaki eksiklikler giderilmeye çalışılarak beden muayenesine yer verilmiş ve bu da bilimsel delil aşamasına geçişte büyük bir adım olmuştur. Gerçekten de, beden muayenesi veya vücuttan örnek alınması sonucunda elde edilecek deliller klasik delillere nazaran, maddi gerçeğin kesin veya kesine yakın bir şekilde ortaya çıkarılmasını mümkün kılmaktadır. Aynı şekilde, beden muayenesi ve vücuttan örnek alınmasına ilişkin hükümlerin uygulanması ile CMK'nın benimsediği en temel ilkelerden olan ?delilden sanığa ulaşma sistemi?nin gerçekleştirilmesi de mümkün olabilecektir. Bu ilke gereğince önce deliller toplanacak ve yeterli delil elde edildiğinde şüpheli hakkında kamu davası açılacaktır. Böylece maddi gerçeğe ulaşma yolunda insan hakları ihlalleri de önemli ölçüde azaltılmış olacaktır
Özet (Çeviri)
The basic purpose of criminal procedure is to expose material fact without any suspicion. Exposing the material fact and to provide justice are very hard process. It is very important that to ensure effective process. In this context lawful evidence has reached essential position. Judge give a decision through with evidence that has obtained. But this process may sometimes fail. After evaluation of criminology, developed countries have started to accept scientific evidence. We need to constitute juristic background for scientific evidence without human rights violation. Investigation of material fact at any cost is contrary to the doctrine of modern criminal procedure. When we take into consideration a new development in forensic medicine, it is important to form data bases concerning DNA test, copy of blood, hair and spit which will be derived from human body in order to compare. Code of criminal procedure has tried to supply the deficiency. In order to ensure this, code of criminal procedure has regulated inspection of human body. It was a big step to get by scientific evidence stage. Actually if we have evidence which will be got by inspection of human body, material fact may be exposed without any suspicion. If the rule of criminal procedure regarding with examination of human body can be implemented, it will be possible to realize the system of accession to evidence from suspect. According to this principle evidence will be collected firstly. Therefore criminal process will be started. Consequently violation of human rights will be decreased significantly on the way of accession to material fact.