Avrupa Birliği'nde mültecilerin hukuki durumu
The legal status of the refugees in the European Union
- Tez No: 208340
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
nsan hakları, hiçbir ayrım gözetilmeksizin bütün insanların sahip oldukları vazgeçilmez ve devredilmez hakların tümüne denir. Bir insan hakkı olan sıgınma hakkı, kisinin kendi ülkesinde ırkı, dini, tabiiyeti, belirli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi düsünceleri yüzünden, zulme ugrayacagından haklı sebeplerle korktugu için söz konusu ülkenin korumasından yararlanamaması ya da yararlanmak istememesi durumunda, baska ülkelerde koruma araması anlamına gelir. Baska bir ülkenin korumasından faydalanmak için basvuran ve basvurusu kabul edilen kisi de mülteci olarak tanımlanır. Sıgınma hakkı, insan onuruna yakısır sekilde yasama ihtiyacını ifade ettigi halde, devletlerin süregelen tutumu nedeniyle devletlerin yarattıgı bir hak olarak görülmektedir. Bu durumda sıgınma hakkı temel bir hak olmaktan çok devletlerin bahsettigi bir hak olarak algılanmaktadır. Su anda 27 üyeye sahip olan Avrupa Birligi'nin, Üye Devletler arasında sıgınma konusunda ortak bir sistem yaratma çabaları devam etmektedir. Fakat devletlerin ulusal egemenlikleri söz konusu olunca bu uyumlastırmayı istenen düzeye ulastırmanın çok da kolay olmadıgı görülmektedir. Türkiye, AB'ye üye olma yolunda sürdürdügü müzakereler çerçevesinde, sıgınma konusunu da AB müktesebatı ile uyumlastırmak zorundadır. Fakat Türkiye'nin özel cografi konumu, bu konunun karmasık bir hal almasına neden olmaktadır. Bu çalısmada; AB'nin uluslararası hukuk 2 çerçevesinde aldıgı tepkilerle birlikte halen gelismekte olan iltica müktesebatına Türkiye'nin uyumu, uyumun sonuçları ve bu konuda saglanacak ilerlemenin ortaya çıkaracagı etkiler incelenmeye çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
The rights all humans have without any discrimination which can not be abandoned or devolved to anyone are called human rights. As a human right, asylum right means quest for a protection of a person in the other countries when he can not or does not want to benefit from protection of his own country since he is afraid of being faced persecution with justifiable reasons due to his race, religion, citizenship, being member of a particular social group or political thoughts. A person who seeks for the protection of another state and whose application is accepted is defined as a refugee. Although the right of asylum refers to the need of living in consistence with human dignity, owing to states continual attitude it has been seen as a right created by states. In this case the right of asylum is perceived as a right granted by states instead of a fundamental right. The efforts of the European Union, which has 27 Member States currently, is still continuing to create a joint system between Member States about the asylum issue. However, when national sovereignty of states is under consideration, it is seen that to convey this adaptation to the desired level is not so simple. Turkey, in the frame of the negotiations carried on in the way of being a member of the EU, has to harmonize asylum issue according to the EU acquis. But the special geographical location of Turkey causes this matter to become to a state of complexity. In this study, harmonization of Turkey with the EU acquis which still keeps improving with the reactions it receives in the context of international law, results of harmonization and effects that will be brought 2 about with progress which will be achieved in the future in this issue will be analysed.