Francis Bacon resminde imaj, görüntü ve temsiliyet
Image and representation in Francis Bacon's paintings
  1. Tez No: 208355
  2. Yazar: ERSAN ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. YALÇIN KARAYAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Antik Dönemden günümüze kadar, sanat tarihinin zorlu ve tartışmalı süreci içerisinde mükemmel ve kusursuz vücut formlarına ulaşmak için sonsuz bir çaba sarfedilmiştir. Bu gösterilen çabanın ortaya koyduklarını görmemiz açısından gereken olgu, bütünlük ve sanatta mükemmellik, öznelliğin fiziksel doğasına saplanmış kaygıların arasındaki bağı göstermektir. Mükemmel vücut formlarının imge haline gelmesi, yalnızca erkek ve kadın vücutları için ideal tanımlar önermez; ama aynı zamanda farklı yönden görmeyi ve rahat olan izleyicinin durumuna mahsus tarzda bakmaya işaret eder. Bu bağlamda, figürasyon sırf zevk alma ilkeleriyle ilgili bir estetik kategori olmaktan ziyade öznenin söylemi olarak değerlendirilmelidir. Neyin güzel olduğunun yargılanmasının ötesinde, figürasyon; öznenin ortaya çıkma sürecinde, ortak olan temsili stratejiyi ve inşa etme sürecini ortaya koyar. 20. Yüzyıl figüratif sanatına baktığımızda resimlerinde ki, deforme edilmiş güçlü figüratif imgelerle yalnızlık ve korku duygularını yansıtan İngiliz ressam Francis Bacon, yaratmış olduğu bedensel imgelerle günümüze kadar yaratılmış olan her türlü estetiksel, biçimsel değerleri yerler bir eder. Bu cesur tavrı onu günümüz sanatını en fazla etkileyen ve en fazla üzerinde konuşulan sanatçılardan biri haline getirmiştir. 1909-1992 yılları arasında yaşamış olan Francis Bacon'ın yapıtlarının çoğunu fotoğraflardan, filmlerden ya da başka sanatçıların resimlerinden yola çıkarak oluşturur. Yaşam felsefesi(Eşcinsellik, Mazoşizm, Ateizm) ve amaçları çalışmalarına yansımış, imgelerin temsili açısından tutarlı ve özgün bir üslup yaratır. Resim sanatının onaylanmış, yüceltilmiş biçimlerini yarı insan, yarı hayvan, ağzı açık ve çaresiz bir biçimde göstererek savaş sonrası insanları şoka uğrattır. İnsan doğasına ilişkin bastırılmış noktaları sıra dışı imgeler yoluyla tuvale aktaran, izleyici ürküten resimlerinde insanlık durumunun ruhsal bir karşılığını sunan Bacon, sanatı imgeleri temsil etmekten ziyade duyguları açığa vurma ifadesi olarak görmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Figür, figürasyon, beden, imaj, temsiliyet
Özet (Çeviri)
From the antiquity to our contemporary age, the history of art is marked by an endless effort to reach at perfect body forms. A critical look towards the implications of this effort shows us the correlation between ideals of unity and implications in art and the anxieties embedded in the psychic nature of subjectivity. The embodiment of perfect body forms does not only offer ideal definitions for male and female body but also invite a particular mode of viewing that condition the selfcontained and relaxed viewer. In that respect figuration must be regarded as a discourse on subject rather than an aesthetic category merely concerned with the principles of taste. More than being just a judgment on what is beautiful, figuration is a representational strategy that participates in the construction of subjectivity. When we look at 20.century figurative art, we saw Francis Bacon as destroying every kind of aesthetical and formal assets with the creations of his bodily images which were deformed impact figurative imagery that are reflecting sensations of allieanation and fear. That brave attitude of himself, made him one of the most impressive and pointed artist of contemporary art. Lived between 1909?1992, Bacon, mainly composed his Works by setting off photographs, film sor other artists paintings. His life philosophy (homosexuality, masochism, atheism) and purposes were directly reflected on his Works as they were creating genuine and consistent taste as a matter of represantation of images. Bacon shocks the people of the post?human?half animal, gaped and hopeless forms of bodies. With aspects of distinct images passed on canvas which represent spritual reflection of mankinds aspect, Bacon recognized art as a statement of expressing the sensation instead of merely representing the images. KEYWORDS: Figure, figuration, body, image, representation