Aleviliğin günümüzdeki problemleri
Current problems of Alevism
- Tez No: 208354
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Cumhuriyet dönemiyle birlikte, başta sosyal, dini ve kültürel alanlar olmak üzerebirçok alanda, bugün dahi devam eden pek çok değişim meydana gelmiştir. Bu değişimdenAlevilik'te oldukça etkilenmiştir. Bu çalışmanın konusu, zikredilen süreçte, Aleviliktemeydana gelen yapısal ve sosyal değişimler ile bu değişimlerin neden olduğu problemlerdir.Zira varlığını köy ortamında geleneksel olarak devam ettirebilen Alevilikte, şehirlere göçneticesinde, başta Aleviliğin ne olduğu hususu, dedelik, musahiplik, cem ritüelleri, soydangelme esası gibi bazı temel değerler değişime uğramıştır. Cemevlerinin statüsü, Aleviliğinfarklı algılanması, farklı örgütlenme ve Aleviliğin kimlik ve imajına yönelik farklı anlayışlarortaya çıkmıştır. Neticede bu ve diğer konular yapısal ve sosyal problemler olarakgörülmektedir. Problemlerin nedenleri; geleneksel de diyebileceğimiz, gerçek Aleviliğinbilinmeyişi, dolayısıyla farklı Alevilik anlayışlarının ortaya çıkması ve Aleviliğin günümüzesağlıklı bir şekilde intikal ettirilememesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the beginning of the republic period, many changes happened in social,religious, cultural and many another areas, which has even been continuing today.Alevism has affected from this change too. The subject of this study is social andformal changes in Alevism in this process and the problems of these changes. Withthe results of migrations to the cities some basics of Alevism, which survivedtraditionally in the country areas, have changed like what alaouite is, religious leaderof Alevism(dedelik),musahiplik, rituel of cem, basic from heritage . The statue of cemhouses, perceiving alaouite in different ways, different organizations in Alevism andsome different ideas about the identity and the image of Alevism have come on thescene. These subjects are accepted as social and structural problems. The causes ofthis problem is that people don?t know the real traditional Alevism so differentAlevism understandings have come on the scene and people couldn?t transfer theAlevism in a reliable way.