Avrupa Birliği kentsel atık su arıtımı deşarj standartları ve Türkiye ile karşılaştırılması
Urban wastewater treatment discharge standards of the EU and their comparison with Turkey
  1. Tez No: 208407
  2. Yazar: AKGÜN MALKOÇ AZMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BAHAR TURHAN HURMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bilindiği üzere çevre kirliliği ve küresel ısınma ülkemizin ve dünyanın en büyük sorunlarından biri halini almıştır. Çevre felaketleri ile dünyanın tüm doğal dengesi bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu bağlamda özellikle suyun kirlenmesi dünyanın en önemli ve güncel sorunlarından biri olmuş, tüm dünya kamuoyu ile birlikte Avrupa Birliği'nin ajandasında da önemli bir yer işgal etmiştir. Avrupa Birliği bu konuya gerek Birlik olarak gerekse de Birliğe bağlı ülkeler bazında standartlarını belirleyerek önem vermektedir. Buna bağlı olarak ülkemizin Avrupa Birliği ile müzakerelere başlaması ülkemizde de bu konuda ciddi adımlar atılmasına neden olmuştur.Bu çalışmada su, atık su ve kentsel nitelikli atık suların detaylı bir biçimde tanımları yapılmıştır. Avrupa Birliği'nde kentsel atık suların önemi, nasıl ve ne şekilde bertaraf edildiği incelenmiş, alıcı ortama boşaltım standartları araştırılmıştır. Türkiye'deki kentsel nitelikli atık su ile ilgili yasal mevzuat ve uygulamaları incelenerek, Avrupa Birliği mevzuatıyla karşılaştırılarak analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As known, Environmental Pollution and global warming became one of the substantial issues of our country and world. . Natural equilibrium of the world encountered with the danger of total impairment. In this sense especially the water pollution became the most important and living problem of the world. This issue partake significant place in world public opinion as well as in European Unity agenda. Eureopean Unity attach importance to the issue by determining the standards as a unity and on each country of the unity basis. Accordingly, initiation of debates of our country with European Unity lead to take serious measures in our country too.In this study, detailed descriptions for water, waste water and municipal waste water have been made. The importance of municipal waste water in European Unity, how and in what way it is eliminated have been analysed and discharge to receiving medium standards are investigated. Legislation and implementations in Turkey regarding the municipal waste water have been compared with European Unity legislation and analysed.