Movie assembly: Internet image database film making
Movie assembly: İnternet görüntü veribankası film yapımı
- Tez No: 208427
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Movie Assembly, internet üzerinden ortaklaşa film yapma-yeni medya projesidir. Projenin amac? internetten bulunan fotoğraflar ile kısa filmler yapmaktır. Projenin internetle olan doğrudan ilişkisi şu konuları gündeme getirmektedir: İnternet imaj-veri bankas? ile film yapımı ve estetiği, veri bankalarının sosyal etkileri, yeni medya veri bankası kuramları, internette telif haklar?. Ayr?ca, bir dizi görsel etütten oluşan bu film yapma süreci baz? ilginç teknik ve estetik soruları da ortaya çıkartmıştır. Örneğin: Bulunmuş fotoğraflar ile hareketli resim deneyimi nasıl inşa edilebilir? Uygun fotoğraflar nasıl bulunup indirilebilinir? Bu çalışma, yukarıda belirttiğim konu ve sorulara Movie Assembly projesi perspektifinden analiz ve yorum getirmeye çalışmakta, veri bankası film yapım sürecini adım adım açıklamakta, veri bankalarının sosyal etkileri üzerine genel bir bakış sunmakta, veri bankası film yapımının getirdiği yenilikleri, estetik özelliklerini ve teknik zorluklarını tartışmakta ve daha önce yapılmış ilişkili projeleri Movie Assembly ile k?yaslamaktad?r.
Özet (Çeviri)
Movie Assembly is a collaborative internet film making-new media project. It aims to construct short moving images by using photographs that can be found on the internet. Because it is an internet-based project, it covers some interesting issues such as; internet image-database film making and aesthetics, social aspects of databases, new media database theories, copyright issues on the internet. Also, this kind of film making process, in the form of a series of visual studies, reveals interesting questions such as: how to construct a moving image experience by using found photographs? How to find and download particular photographs? Each visual study in this thesis project created its own set of technical and aesthetic questions. This paper analyses and comments on the abovementioned questions and issues by using the process of the Movie Assembly project, specifically tracing the database film making process step by step, taking a brief look at the social effects of databases, at the debates about what is new about database film making, its aesthetical features and technical difficulties, and comparing the Movie Assembly project with related projects.