184 numaralı Besni (Behisni) kazası Osmanlı şer'iyye mahkemesi kayıtlarının 1-100. sahifelerinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Translation and evaluation of the pages between 1 and 100 of the 184th Besni (Behisni) caza’s kadi register
  1. Tez No: 208581
  2. Yazar: MESUT ÖZDEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAHATTİN DÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmamın amacı 184 Numaralı Besni (Behisni) Kazası Osmanlı Şer'iyye Mahkemesi kayıt defterinin H.1338?1341ve M.1920-1923 tarihlerini kapsayan ve 1-102 sayfaları arasındaki mahkeme kayıtlarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesini yapmaktır. Bu kayıtların da yardımı ile Besni kazasının sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı ile ilgili bir tez ortaya koymaktır. Osmanlı Devleti'nde kadılar medreselerden yetişmekte ve ilmiye sınıfına mensup idiler. Kaza merkezlerine atanarak buralarda hukukî, adlî, idarî, beledî ve sosyal işlerde söz sahibi idiler.XIX.asırda başlayan batılılaşma ve Tanzimat dönemindeki yenilikler sonucu, kadıların görevleri değişmiş, çoğunlukla kısıtlanmıştır. Transkrip ve değerlendirmesi yapılan şer'iyye kayıtlarının olduğu dönemde kadılar çoğunlukla evlenme, boşanma, miras ve benzeri davalara bakmaktaydılar. Cezaî ve ticarî davalar için Tanzimat döneminde kabul edilen nizamiye ve ticaret mahkemeleri yetkili kılınmıştır. Üzerinde çalışılan kadı kayıtları 311 belgeden meydana gelmekte (bu belgelerin özetleri transkripsiyonlarının hemen altına italik olarak yazılmıştır) bunların çoğu veraset ve vekil tâyini ile ilgili kayıtlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to translate a part of the 184th Besni (Behisni) kadı registers written in the Ottoman language into the modern Turkish language with Latin Script. The main concern of the thesis is to translate and evaluate şer?i (Islamic) court records held in 1920 and in 1923 in the Caza of Besni. Furthermore, with the help of these kadı registers, Besni?s social, economic and cultural aspects will be discussed. In the Ottoman Empire, the Kadis graduated from medreses (Islamic schools) and belonged to scholarly group within the state. They were appointed to the cazas (sub-districts) where they were performing a variety of jobs, including judging in courts, ruling in the cazas. After reforms introduced into the Empire in the XIX.century, especially after the Tanzimat era, the functions that the kadis had been performing curtailed. They were only solving cases related to wedding, divorce, inheritances and property conflicts in the şer?i courts. In this thesis, 311 cases recorded in the register were translated. Most of these records contain cases of inheritances and legal representative appointments.