Kahramanmaraş bölgesinde sporcuların futbol, basketbol ve atletizme katılmasında rol oynayan motivasyonel faktörlerin belirlenmesi.
Determination of motivational factors playing role on the participation of athletes in soccer, basketball, and athletics in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 208580
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖKKEŞ ALPASLAN GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kahramanmaraş bölgesinde sporcuların futbol, basketbol ve atletizme katılmasında rol oynayan motivasyonel faktörlerin belirlenmesidir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek üzere literatür taraması yapılarak araştırmanın problemine ilişkin bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında spor branşları ile ilgili bir anket uygulanmış ve anketten elde edilen bulgularla araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Elde edilen veriler SPSS anket programına girilmiştir. Girilen veriler SPSS 13 programında değerlendirilerek çizelgeler halinde gösterilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde kişisel bilgi değişkenleri (yaş, cinsiyet, vb.) frekans ve yüzde dağılımları bulunarak tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Ki-Kare (X2) değerleri hesaplanarak ilişkinin anlamlı olup olmadığı istatistiksel olarak test edilmiştir. Yapılan testlerde alfa anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Bu araştırmanın evrenini Kahramanmaraş ilinde futbol, basketbol ve atletizm spor branşlarında spor yapan öğrenci sporcular oluşturmaktadır. Çalışmanın sonunda; kız ve erkek sporcuların spor branşlarını seçmelerinde farklı faktörlerden etkilendikleri belirlenmiştir. Sporcuların spor branşlarını seçme nedeni olarak; spor branşlarını sevmeleri ve başarı kazanmaktan zevk duymaları ilk nedenler arasındadır. Sporcuların spor branşlarından beklentileri; erkek sporcular uğraştıkları spor branşlarında bir maddi gelir beklentisi içinde iken, kız sporcular ise beden eğitimi öğretmeni olma ile ilgili beklentilerinin olduğu için spor yapmaktadırlar. Sporcuların spor branşlarına göre spor branşlarını seçmelerinde branşlar arasında farklılık olduğu belirlenmiştir. Kahramanmaraş'ta sporcuların spor branşlarına seçmelerinde sırasıyla beden eğitimi öğretmeninin, arkadaş ve arkadaş çevresi, antrenör ve televizyon yayınları, aile (anne, baba veya kardeş), çevre koşulları, gazete-dergiler ve okul spor salonlarından etkilendikleri belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors playing role on the participation in soccer, basketball and athletics in Kahramanmaras. In order to fulfill the aim of the study, as consulting to the relevant literature information has been tried to be given about the issue of the research. In accordance with the content of the study, a survey about the branches of sport has been made and a solution for the issue of the study has been sought. The data has been transferred into the SPSS survey programme. The transferred data has been analyzed in the SPSS programme and shown in graphics. In order to analyze the data, defining statistics have been made after finding out the personal information variables, (age, gender etc.) frequency and percentage distribution. By calculating the Chi-square (X2) values, it has been tested whether the relation is meaningful or not. The significance level has been defined as 0.05 in the tests. The sportsmen student dealing with football, basketball and athletics in Kahramanmaras form the content of the study. At the end of the study, it has been found out that the girl and boy sportsmen are affected by different factors while choosing the sports branches. Enjoying the sports branch itself and the joy of success are two primary reasons in the branch choice of the sportsmen. The expectations of the sportsmen are that the men expect to get money by the way of sports. On the other hand, girl deal with sports due to their expectations about being a physical education teacher. The reasons for sportsmen to choose a particular sports branch, respectively, are physical education teacher, friends and social circle, trainer, television programmes, family (parents or siblings), environmental conditions, newspapers-magazines and school sports facilities.