Mukayeseli hukukta ve Türk hukukunda suçtan kaynaklanan malvarlıgı degerlerinin aklanması suçu
The crime of laundering of property derived from crime in comparative law and Turkish law (Turkish criminal code article 282)
- Tez No: 208599
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 611
Özet
Suçtan kaynaklanan malvarlıklarının yakalanması ve müsaderesi birçok suçlu içincaydırıcı bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte suçlular, söz konusu malvarlıklarınınmüsaderesinin engellenmesi için yasal bir görünüm kazandırmaya çalısmaktadır. Aklamasuçu suçtan kaynaklanan malvarlıgı degerlerine yasal görünüm kazandırma amacıylayapılacak her türlü eylemi içermektedir.Suçtan kaynaklanan malvarlıgı degerlerinin aklanması suçu, ülkelerin mali ve ekonomikyapılarının bütünlügünü, istikrarını ve son olarak kamu düzenini tehdit etmektedir. Bununönlenmesi için birçok uluslar arası hukuksal araç olusturulmustur. Ülkemiz bu uluslar arasıhukuksal araçların bazılarına katılmıs ve iç hukukuna aktarmıstır.Suçtan kaynaklanan malvarlıgı degerlerinin aklanması suçu ilk olarak hukukumuza4208 sayılı Kanun ile kara para aklama suçu adı altında 1996 yılında girmistir. 5237 sayılıTürk Ceza Kanunu'nun 282 nci maddesi ile 4208 sayılı Kanun'un aklama suçunu tanımlayan2 nci maddesi yürürlükten kaldırılmıstır. Çalısmamızda 5237 sayılı Kanun'un 282 ncimaddesinde düzenlenen suçtan kaynaklanan malvarlıgı degerlerini aklama suçu mukayeselihukuk ve Türk hukukunun ısıgı altında incelenecektir.Anahtar Sözcükler; kara para aklama, suç gelirleri, suçtan kaynaklanan malvarlıgı,suçtan kaynaklanan malvarlıgı degerlerini aklama suçu.
Özet (Çeviri)
The seizure and forfeiture of property derived from crime is a deterrent for somecriminals. However criminals try to give property derived from crime legal appearance inorder to prevent confiscation of property. The crime of laundering of property derived fromcrime consists any action with purpose of giving legal appearance.The crime of property derived from crime threatens integrity and stability of nation offinancial and economic structures and lastly public order. In order to prevent this results,many international legal instruments have been designed. Our country has participated insome of these legal instruments and adopted to internal law.Firstly, the crime of laundering of property derived from crime entered our law with4208 no. Law with the name of the crime of money laundering in 1996. Article 2 of 4208 no.Law that defined the crime of money laundering has been repealed with article 282 of TurkishCriminal Code no. 5237. In our study, the crime of laundering of property derived from crimewill be analysed in the light of comparative law and Turkish law.