Şeyh bedreddin'in fıkıhçılığı
Sheikh bedreddin as a scholar of islamic cannonical jurisprudence (fiqh)
  1. Tez No: 208598
  2. Yazar: AYHAN HIRA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VECDİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Tam adı ?Bedreddin Mahmûd b. ?srâil b. Abdülazîz? olan Seyh Bedreddin, babası tarafından fethedilen Simavna Kalesi'nde 760/1359 yılı civarında doğmustur. Seyh Bedreddin, babasının kadı olması sebebiyle ?Simavna Kadısıoğlu? ismiyle de anılmaktadır. Annesi ise, bu kalenin mağlup edilen Rum komutanının kızıdır ve müslüman olduktan sonra Melek adını almıstır. Seyh Bedreddin, Edirne, Bursa, Konya, Mekke, Kahire gibi çesitli ilim merkezlerinde birçok hocadan ders almıs ve bu tahsil süreci, onun oldukça yüksek seviyede ilmî birikime ve çok yönlü bir kimliğe sahip olmasını sağlamıstır. Farklı iddialar bulunmakla birlikte, ehl-i sünnet inancına dayanan bir tasavvuf anlayısına sahip olan Seyh Bedreddin'in mensup olduğu tarikat hakkında tam kanaate ulasılamamıstır. Kaynakların çeliskili bilgiler vermesi ve pesin kabullerden hareketle ideolojik söylemlere malzeme yapılması sebebiyle Seyh Bedreddin padisaha bilfiil isyan ettiğine ve sapkın inançlara sahip olduğuna dair iddialara süpheyle yaklasılmalıdır. Bununla birlikte isyan suçu sabit görülerek 820/1417 yılında asılarak idam edildiği bilinmektedir. Seyh Bedreddin'in Letâifü'l-isârât ve et-Teshîl adlı fıkıh eserlerinde sekil ve yöntem bakımından ?bnü's-Sâatî'nin Mecmeu'l-Bahreyn adlı eseri takip edilmistir. Câmiu'l-fusûleyn adlı fıkıh eseri ise, fasıllar seklinde farklı bir yöntemle yazılmıstır. Bu eserler dil, tür ve muhteva bakımından yazıldıkları dönemin karakteristik özelliklerini yansıtmakta ve Seyh Bedreddin'in en azından Hanefî mezhebine mensup ?ashâb-ı tercih? seviyesinde bir fakih olduğunu göstermektedir. Öte yandan, Seyh Bedreddin'in ?ictihâd? hakkındaki bazı görüsleri, mezhepte kabul edilen usûle uymadığı için elestirilmistir.
Özet (Çeviri)
Sheikh Bedreddin, whose full name is ?Bedreddin Mahmûd b. ?srâil b. Abdülazîz?, was born around the year 760/1359 in the Simavna Fort that was conquered by his father. Since his father was a qadi, Sheikh Bedreddin was called ?Simavna Kadısıoğlu? as well. His mother, the daughter of the Greek commander of the abovementioned fort, was named Melek after her conversion to Islam. Sheikh Bedreddin took lessons from various scholars in such educational centres as Edirne, Bursa, Konya, Mecca, and Cairo. This process of intensive learning contributed a lot to his high level of knowledge as well as his versatile profile. Although there are various suggestions, we are deprived of complete information about his understanding of Sufism, which is believed to depend on Sunnism. Considering the controversial information cited in the sources and, ideological discourses based on prejudices, the claims that Sheikh Bedreddin had some heretical believes and rebelled against the Sultan of the time, should be taken with suspicion and care. However, it is known that he was found guilty of rebellion and hanged in 820/1417. In his two works of fiqh titled Letâifü?l-isârât and et-Teshîl Sheikh Bedreddin seems to have adopted the similar form and method to ?bnü?s-Sâatî?s book Mecmeu?l- Bahreyn. His other work devoted to fiqh is Câmiu?l-fusûleyn, which was written in chapters unlike the previous ones. All the books mentioned reflect the characteristics of their own time in terms of language, type and content. They also show that Sheikh Bedreddin was, at least, a faqih having a level of ?ashâb-ı tercih? in the Hanefi sect. However, some of his ideas about ?ijtihâd? are criticized of being incongruous with the traditional method followed by this sect.