Sigorta şirketlerinin çok değişkenli istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmesi
The valuation of insurance companies by multivariate statistical methods
  1. Tez No: 208746
  2. Yazar: BURAK ÖZGEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İstatistik, Insurance, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalısmada sigorta sirketleri çok degiskenli istatistiksel analizlerle degerlendirilmeye çalısılmıstır. Bu çalısmanın iki amacı bulunmaktadır. Birincisi sigorta sirketlerini karlılıklarına göre ayırt eden etkenlerin belirlenmesidir. kincisi ise sigorta sirketlerini branslarına göre ayırt eden etkenlerin belirlenmesidir. Çalısmanın ilk bölümünde sigortacılık bilgileri açıklanmıstır. Çalısmanın ikinci bölümünde ise uygulama kısmında kullanılan faktör analizi ve lojistik regresyon analizi anlatılmıstır. Çalısmanın üçüncü bölümünde ise sigorta sirketleri faktör analizi ve lojistik regresyon analiziyle degerlendirilmistir. Uygulama için on dokuz adet degisken seçilmistir. Bu degiskenlere faktör analizi uygulanmıs ve altı adet faktör elde edilmistir. Bu faktörlere ait faktör skorları bagımsız degisken ve sigorta sirketleri bagımlı degisken olarak alınmıstır. Böylece lojistik regresyon analizi karlılık ve branslar için uygulanmıstır. Karlılık uygulamasında gelir faktörü ortalamanın üstünde kar eden sigorta sirketlerini ortalamanın altında kar eden sigorta sirketlerinden ayırmada önemli bulunmustur. Sigorta sirketlerinin branslarına göre yapılan uygulamada ise uzun vadeli yükümlülükler faktörü hayat sigorta sirketlerini hayat dısı sigorta sirketlerinden ayırmada önemli bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In this study insurance companies are tried to be valued by multivariate statistical analysis. This study has got two aims. First one is to specify the effectives that separate the insurance companies according to profitableness. The second one is to specify the effectives that separate the insurance companies according to branches. At the first part of the study the insurance knowledges are explained. At the second part of the study the factor analysis and the logistic regression analysis which are used in the application part are explained. At the third part of the study the insurance companies are valued by the factor analysis and the logistic regression analysis. Nineteen variables are choosen for the application. The factor analysis is applied to these variables and six factors are obtained. The factor scores belong to these factors are taken as independent variables and the insurance companies are taken as the dependent variable. So on the logistic regression analysis is applied for profitableness and braches. At the profitableness application the income factor is found that important to separate the insurance companies which have profit over the mean from the companies which have profit under the mean. At the application which is made for the branches of the insurance companies, the long term liabilities factor is found that important to separate the life insurance companies from non life insurance companies