Türk hukukunda katılım bankalarının fon toplama ve kullandırma işlemleri ile klasik bankacılık işlemleri
Funds collection and financing operations and classical banking services of participation banks in Turkish law
- Tez No: 208756
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA GÜZİN ÜÇIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
TOK, Ahmet. Türk Hukukunda Katılım Bankalarının Fon Toplama ve Kullandırma slemleri le Klasik Bankacılık slemleri, Yüksek Lisans Tezi, stanbul, 2006. Tezimiz giris ve sonuç bölümü dısında üç bölümden mütesekkildir. lk bölümde; faizsiz bankacılıgın ortaya çıkısı, gelisimi, tarihçesi, varlık nedenleri, prensipleri ve fonksiyonları incelenmis ve dünya'da farklı ülkelerde ne sekilde uygulandıgı irdelenmistir. kinci bölümde; katılım bankalarının fon toplama faaliyetleri, fon kullandırma faaliyetleri ve klasik bankacılık faaliyetleri ile bu faaliyetlerin isleyisi ve yasal altyapısı anlatılmıstır. Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankaları, Özel Cari Hesaplar ve Kar ve Zarara Katılma Hesapları yoluyla fon toplamakta ve bu fonları temel olarak Üretim Destegi Saglanması, Kar ve Zarara Katılma Yatırım Akdi ve Finansal Kiralama yöntemleriyle kullandırmaktadırlar. Üçüncü bölümde; slami bankacılıgın Türkiye'deki uygulaması ile katılım bankaları ile mevduat bankaları arasındaki farklılıklara deginilmistir. Sonuç olarak, üç bölümde incelenen hususların kısa bir özetine yer verilmis ve çalısma nihayete erdirilmistir.
Özet (Çeviri)
TOK, Ahmet. Funds Collection and Financing Operations and Classical Banking Services of Participation Banks in Turkısh Law, Master's Thesis, stanbul, 2006. Our thesis consists of three parts except introduction and conclusion. In the first part the come out, development and history of ınterest free banking in the world, the reasons of existance and the functions and principles of Islamıc banks and how it is applied in some countries are generally introduced. In the second part, funds collection, financing methods and classical banking operations, the legal structure and collecting funds and lending procedure of participation banks are examined. Participation banks in Turkey get deposits to special current and profit & loss participation accounts and lend these deposits in different ways. The main financing methods are cost - plus ( mark up) trade financing, profit & loss sharing and financial leasing. In the third part, the Turkısh experiance of Islamıc Banks and also the differences between participation banks and commercial banks are explained. And as a result, the overall summary of subjects examined in three parts is given and the study is completed.