Temel mali tablolarda yer alan hesapların vergisel açıdan denetimi ve bir uygulama
Tax based auditings of the items in the general purpose financial statements and an application
  1. Tez No: 208757
  2. Yazar: NECİP KİREZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAŞAK ATAMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Vergi kaçakçılıgı vergi yükünü azaltırken, devleti ise en önemli finansman kaynagı olan vergilerin eksik ya da hiç ödenmemesi nedeniyle gelir kaybına ugratmakta, bütçe açıklarına yol açmaktadır. Vergiler beyan esasına dayandıgından, mükelleflerin beyanlarının dogrulunun denetlenmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur. Vergi denetiminde kullanılan birçok teknik olmakla birlikte, mükelleflerin beyanlarının dogrulugunu inceleyecek denetim elemanları için, mali analiz tekniklerinin vergi denetiminde kullanılması birçok kolaylıklar saglamaktadır. Vergi denetiminde mali analiz tekniklerinin kullanılmasıyla vergi kayıp ve kaçaklarının olma olasılıgını gösteren sinyaller tespit edilerek, denetlenecek mükelleflerin seçimi saglanacak ve denetimin hangi noktalar üzerinde yogunlasacagı belirlenerek, denetimlerden maksimum fayda saglanacaktır.
Özet (Çeviri)
Tax evasion reduces the taxes paid. But because of unpaid or less paid taxes, the governments lack the most important financial resource for public expenses and it causes budget deficiencies. In tax system based on taxpayer?s declaration, efficiency in tax audit is vital. Even though there are several methods used in tax auditing, use of financial analysis techniques in examining tax returns gives auditors many facilities. By using financial analysis techniques in tax audit, tax evasion signals could be detected, taxpayers to be examined could be selected and the points that should be focused could be determined. Thus, the audits could be more effective.