Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomik gelişiminde tarıma dayalı sanayilerin etkisi (1990-2000 dönemi)
The effects of agribusiness industries on the economical development of Southeastern Anatolia Region (for the period between 1990 and 2000)
- Tez No: 208779
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Tarih, Ziraat, Economics, History, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Tarıma dayalı sanayiler, hammaddesini tarımdan alan, bu hammaddelere degisik hazırlama, isleme, muhafaza ve ambalajlama teknikleri uygulayarak daha üstün nitelikte ürünler üreterek katma deger yaratan, islenmis ürün ihracıyla ülkeye döviz kazandıran, üretimini ülke kaynaklarıyla sürdürüp döviz tasarrufu saglayan, emekyogun endüstrilerden olustugundan istihdama katkısı yüksek olan imalat sanayi alt sektörleridir. Tarıma dayalı sanayiler; gıda, içki, tütün ve mamulleri, dokuma ve giyim, deri ve deri mamulleri, orman ürünleri, kagıt ürünleri alt sektörlerinden olusmaktadır. Dogurganlık oranı, buna baglı olarak nüfus artıs hızı ve göç oranının yüksek düzeyde olması, kentlesme oranının düsük olması, egitim düzeyinin yetersiz olması, sanayinin az gelismis bir yapıya sahip olması Güneydogu Anadolu Bölgesi'nin belirgin sosyo-ekonomik özellikleridir. GAP, bölgenin refah düzeyini yükseltecek ve ülke ekonomisine katkı saglayacak entegre bir kalkınma projesidir. Proje, sadece bölgeyi degil; tüm ülkeyi etkileyecek degisimleri beraberinde getirecektir. Sulama projelerinden beklenen sürdürülebilir ekonomik faydanın elde edilebilmesi, bitkisel ve hayvansal üretimin yerinde islenmesi ve daha yüksek oranda katma deger yaratılması ile mümkündür. Güneydogu Anadolu Bölgesi'nin diger bölgelerle olan gelismislik farklılıklarının giderilmesinde, tarıma dayalı sanayiler sürükleyici bir sektör rolünü üstlenmistir. GAP'ın mevcut ve olası avantajları, Güneydogu Anadolu Bölgesi'ni Türkiye içerisinde önemli bir konuma ve özellige getirme potansiyeline sahiptir. Bu avantajların iyi kullanılması durumunda, büyük bir ekonomik gelisme saglanabilir ve sosyal degisim yasanabilir. Bölgedeki yatırımcılar ve Türkiye'deki ilgili tüm kamu ve özel sektör kurumları bu potansiyelden yararlanmak için dogru seçenekler kullanmak ve stratejiler olusturmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
As a labor-intensive industrial sector, agribusiness industries are an important part economic development. These industries are based agricultural raw materials and involve the preparation, manufacturing, preservation and packaging of agricultural products. These industries not only provide an economic devolvement based on domestic resources, but also the flow of foreign currency into the country by increasing exports. Agribusiness industries include food, drink, tobacco, textile, clothing, leather, forestry, and paper industries. The Southeastern Anatolian Region of Turkey is socially and economically characterized by high birth, population growth and migration rates, low urbanization, education and industrialization rates. The Southeastern Anatolia Project is the one of most comprehensive development projects to increase living standards and economic development in the region. The project will not only change the region, but also whole country. The expected sustainable development in the region is based the use of irrigation projects. This means that agricultural and animal production needs to be done in the region so that a higher economic development is achieved. Agribusiness industries have a crucial role in narrowing the economic gap between Southeastern Anatolia Region and more developed regions of Turkey. The Southeastern Anatolian Project gives the region an important potential and advantages for creating its own place in Turkish economy. If these advantages are used wisely, the result will be important economic and social development. In order to take the advantage of this potential, investors, and government and private institutions need to make wise decisions and fallow right strategies.