Liberal demokrasilerde karar alma sürecinde baskı grubu olarak lobilerin rolü: ABD örneği
Role of lobbies as pressure groups in liberal democracies: the case of USA
- Tez No: 208780
- Danışmanlar: PROF.DR. JALE CİVELEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, İşletme, Political Science, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Özellikleri ve etkinlikleri itibariyle diger siyasi aktörlerden farklı olan baskı grupları karar alma süreçlerini en önemli etkinlikleri olan lobicilik faaliyetleri ile etkilemektedir. Baskı gruplarının sahip oldukları amaçlara, kaynaklara göre çesitlilik gösteren lobicilik faaliyetleri, dogrudan ve dolaylı yöntemlerle, karar alma süreçlerini etkilemektedir. Baskı gruplarının ve lobi faaliyetlerinin siyasal alanda en etkin oldugu ülke ABD'dir. ABD yasama ve yürütme organları lobicilik faaliyetlerine yogun etkilerine imkan tanımanın ötesinde, bu faaliyetleri yasalar aracılıgıyla düzenlemekte ve denetim altına almaktadır. Lobi faaliyetleri siyasi süreçlerin her asamasında uygulanmakla birlikte, faaliyetlere en çok hedef olan kurumlar Temsilciler Meclisi, Senato ve ABD Baskanlıgı'dır. Bu kurumları hedef alan lobi faaliyetlerinin büyük bölümü, kökenleri, hedefleri ve sorunları ekonomi ile ilgili olan firma ve örgütler tarafından gerçeklestirilmektedir. Günümüzde, ABD'de Türkiye ile ilgili alınan siyasi ve ekonomik kararları olumlu yönde etkilemek için gerekli araçlardan biri olan lobiciligin etkin ve dogru uygulanması her zamankinden daha çok önem arzetmektedir
Özet (Çeviri)
Pressure groups, which are by their specialities and activities, different from other political actors, influence political decision making processes by lobbying. The lobbiying activities, which differ in respect to purposes and resources of individual pressure groups, can influence political decision making processes through direct and indirect methods. Pressure groups and lobbying activities are most effective in the USA. The legislative and executive systems of the United States, not only permit intensive influence of lobbying activities, but also arrenge and control these activities via legislative procedures. Whilst, lobbying activities are practiced in any phase of political processes, their most likely targets are the House of Representatives, the Senate and the Presidential Office. Most of these lobbying activities are carried out by firms and associations, which have economic origins, objectives and concerns. Today, effective and correct application of lobbying as one of the crucial tools to influence economic and politic decisions made in USA concerning Turkey in a positive manner is more important than it has ever been before.