Cumhuriyet dönemi korunmaya muhtaç çocuklara ilişkin politikanın oluşumu
The formation of policies for children in need of protection in the republican era
  1. Tez No: 208822
  2. Yazar: ABDULLAH KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÜSTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Political Science, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu çalısmada Türkiye'deki korunmaya muhtaç çocukların devletin koruyucu sisteminin dısında kalmıslık durumu, Batıdaki modernlesme süreçleri sonunda ortaya çıkan çocuk koruma modelleri ile karsılastırmalı olarak anlasılmaya çalısılmıstır. Çalısma üç bölümden olusmaktadır. lk bölümde modernitenin paradoksal bir süreç olarak toplumsal sorunlar üretirken öte yandan da toplumun kendini koruma refleksi içinde `koruyucu' dinamikler ortaya çıkardıgı ve Batı'da bu sürecin nasıl bir çocuk koruma sistemi dogurdugu tarihsel süreç izlenerek gösterilmektedir. 20. yüzyıl basına sekillenen çocuk merkezli yaklasımlar `çocuk koruma sistemi' (child protection), 20. yüzyılda refah devleti ve kamunun etkinliginin artmasına paralel olarak ortaya çıkan ve çocugu aile içinde korumayı hedefleyen dönem ise `çocuk refahı' (child welfare) dönemi olarak adlandırılmıstır. kinci bölümde, Tanzimat döneminden itibaren çocuk korunmasında artan kurumsallasmanın `savaslar dönemi'yle birlikte gerilemeye basladıgı görülmektedir. II. Mesrutiyet döneminin kritik bir dönemeç oldugu; bu dönemde devletin zorunlu haller dısında (savas yetimlerinin korunması gibi) çocuk koruma alanında yer almadıgı ve bu politikanın Cumhuriyet döneminde 1949 yılına kadar devam ettigi söylenebilir. Üçüncü bölümde, Cumhuriyet dönemindeki hızlı okullasmayla çocuk yoksullugunun görünürlük kazanması sonucu devletin ilgisinde artıs oldugu tespit edilmektedir. Ayrıca 1940'lı yıllarda baslayan mevzuat çalısmaları ve ilk kanunların meclisteki görüsme serüveni daha sonraki çocuk koruma sisteminin dilini ve kurumsal zeminini olusturdugu görülmektedir. Bunun yanında 1940'lı yıllara kadar çocuk sorunu bir nüfus artısı sorunu olarak algılanırken, daha sonra daha çok `kimsesiz', `terkedilmis' ya da `sokak çocukları' seklinde tanımlanmaya basladıgı tespit edilmistir. Yapılan karsılastırmada 20. yüzyılın basında Batıda olusan çocuk koruma sistemi (child protection) modelinin Türkiye'de 1960'lı yıllarda biçimsel olarak tamamlandıgı ancak çocuk refahı (child welfare) dönemine geçilmedigi gösterilmistir
Özet (Çeviri)
Thesis is about the exclusion of children in need of protection from the social protection of state. The issue is discussed in comparison to child protection models that emerged after modernization process of the West. In this framework, the thesis is arranged in three chapters. The first chapter argues that modernity as a paradoxical process produces social problems and `protective? measures. As a protective measure `child protection? system was formed at the beginning of 20th century; then after the emergency of child daycare centers, daily nurseries, maternity leave policies, child protection systems transformed to child welfare model. The second chapter discusses that after ?Era of Wars? starting by Ottoman-Russian 1877 War, the State lost its influence in the social arena in the process of Ottoman modernization. During that period, children in need of protection were exploited as domestic child laborers, traditionally called as `housemaid?, `servant? and/or `adoptee?. This policy has been maintained during the Republican Era until 1949. In the third chapter it is argued that in parallel with the increased schooling in the 1930s, the visibility of child poverty has led the State to demonstrate more interest in this field. The legislation process that started in 1940s has shaped the discourses of ?child protection? and prepared the legal ground for the institutionalization of the child protection. Eventually, a child protection system that evolved in the West in the early 20th century was introduced in Turkey in 1960s. However, this has not led to a period of child welfare.