A study on the responses to organizational decline
Organizasyonel küçülme karşısında verilen tepkiler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 208821
  2. Yazar: ANI YEŞİM SÖNMEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ERDEM ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günümüzde artan rekabet, tüketici talebindeki degisiklikler, piyasalardakikaynak sıkıntısı, pazar daralması, talep yetersizligi gibi sebepler firmaların büyümesüreçlerine ciddi sekteler vurmakta ve onları organizasyonel küçülmeye(organizational decline) yönlendirmekte, hatta mecbur bırakmaktadır.Ancak sirket yönetimleri küçülme sözkonusu oldugunda, gelisim ve büyümekonusunda gösterdikleri ilgiyi göstermemektedirler. Sirket içi iletisimde genellikleküçülme, daralma gibi terimler kullanmak yerine yeniden yapılanma vs tercihedilmektedir. Aynı zamanda örgütsel küçülmenin gerekliligi yöneticiler tarafındanII Ikolaylıkla kabul edilmemekte; hatta son dakikaya kadar bu konu gözardıedilmektedir.Organizasyonel küçülme, sebepleri her ne olursa olsun, iki asamadan olusur.Birinci asama örgütün hizmet verdigi ortama uyumunun bozulmasıdır. kinci asamaise sözkonusu uyum bozuklulugunun sonucu olarak örgüt kaynaklarının azalmasıdır.Organizasyonel küçülme karsısında uygulanması gereken stratejiler ve alınmasıgereken önlemler hem sektör özellikleri hem de küçülmenin sebepleri açısındanfarklılık göstermektedir. Her firma ya da her kosul için geçerli olabilecek biryönetim mevcut degildir.Organizasyonel küçülme çalısanlar düzeyinde çesitli olumsuz sonuçlara yolaçmaktadır. Aslında organizasyonel küçülmenin kaynaklarda yarattıgı kısıtlamadüsünülürse, ortaya çıkan negatif sonuçlar süpriz degildir. Örnegin stres, muhalefet,yönetimde merkeziyetçilik, gizlilik, çalısanların istifası (özellikle kaliteli elemanların)artmakta; katılım, esneklik, moral, risk alma, sirkete baglılık ve güven, uzun vadeliplanlama ve yaratıcılık azalmaktadır.Bu tez çalısması kapsamında sirket çalısanlarının organizasyonel küçülmekarsısındaki tepkileri ele alınmıstır. Yukarıda da belirtildigi gibi, organizasyonelküçülmenin özünde kaynak azalması bulunmaktadır. Bu noktadan yola çıkarak, buarastırmanın amacı, sirkete direkt para saglayan bölümlerde (satıs bölümü) çalısanelemanlar ile sirkete indirekt para saglayan bölümlerde (marketing, finans,IVarastırma&gelistirme, üretim, personel v.s.) çalısan elemanların, organizasyonelküçülmeye gösterecekleri tepkinin farklılıgını arastırmaktır.Bu dogrultuda yapılan arastırma sonucunda, sirkete direkt para saglayanbölümlerde (satıs bölümü) çalısan elemanlar ile sirkete indirekt para saglayanbölümlerde (pazarlama, finans, arastırma&gelistirme, üretim, personel v.s.) çalısanelemanların, organizasyonel küçülmeye gösterdikleri tepkiler arasında anlamlı birfarklılık bulundugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Today reasons like changes in customer demand, rare resources in the markets,shrinkage of the markets, insufficient demand break down the companies growthprocess and even not only divert also force them to organizational decline.However management of the companies do not give enough attention which theydid for development and growth to the decline. Even terms like decline, downsizing etc.are replaced in most corporate communication by re-sizing, re-organization. At thesame time, necessity of the organizational decline is not easily accepted, even thissubject is avoided up to the last minute Organizational decline causes several negative consequences at individual level inthe organization. If it is considered that conditions of decline inherently involverestricted resources, it is not suprising to have negative consequences. For instance incase of organizational decline stress, opposition, centralization of management,secrecy, resignations of the employees (especially qualified personnel) increase,motivation, risk taking, loyalty and trust, long term planning and innovativenessdecrease.Within the frame work of this study, the responses of employees to organizationaldecline have been discussed. As it is mentioned above, reduction of resources withinthe organizations is the core of the organizational decline. Starting from this point, theaim of this research is to prove the difference of the responses of the employees who aredirectly gained money to the company, that means they work in sales department, andthe responses of the employees who are indirectly gained money to the company, thatmeans they work in other departments like marketing, finance, R&D, manufacturing,human resources etc.As a result of this study performed, it has been observed that there is a significantdifference between the responses of employees who are directly gained money to thecompany, that means they work in sales department, and the responses of the employeeswho are indirectly gained money to the company, that means they work in otherdepartments like marketing, finance, R&D, manufacturing, human resources etc.