Türk sinemasında bağımsızlık anlayışı ve temsilcileri
Conception of independence in Turkish cinema and its representatives
- Tez No: 208902
- Danışmanlar: PROF.DR. ESRA BİRYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Sinema, ilk gösterimlerin yapıldıgı 1895 yılından on bes sene sonra bir endüstri koluna dönüsmüstür. Sinema tarihindeki ilk bagımsız duruslar ise 10'lu ve 20'li yıllarda sektöre egemen olan büyük stüdyolara alternatif olarak kurulan küçük stüdyolarla görülmüstür. Günümüzde bagımsız sinema kavramı yalnızca ekonomik açıdan stüdyo sisteminin dısında kalmak anlamına gelmemektedir. 90'lı yıllardan itibaren dünya sinemasında bagımsız film kavramı giderek tartısmalı bir konuma sürüklenmistir. Bagımsız sinema kavramının günümüzde ekonomik kriterlerin yanı sıra, anlatımsal, seyretme iliskileri ve ideolojik açılardan pratikleri de içermesi öngörülmektedir. Bu çalısmada 90'lı yıllardan günümüze Türk Sineması'nda yasanan endüstriyel degisimler irdelenmis ve bu degisimlerin kaçınılmaz sonucu olarak gelisen bagımsız sinema tartısmalarına yer verilmistir. 90'lı yılların Türk sinema ortamında ortaya çıkan bagımsızlık anlayısı, bagımsız sinema kavramının günümüzde öngörülen pratikleri çerçevesinde açıklanmıs, bu anlayısın temsilcileri belirlenmis ve onların izledikleri bagımsızlık yaklasımları yine bagımsız sinemanın içermesi öngörülen pratikleri çerçevesinde degerlendirilmistir
Özet (Çeviri)
Art of cinema was born in 1895 with the first short projections. After fifteen years it became an industry. The conception of independence came on the scene with foundation of minor studios against majors in 10?s and 20?s. Recently, the concept of ?indepedent film? doesn?t mean only producing out of studio system. After 90?s this concept has been changed and become disputatious. Today, independent cinema contains some criterions like industrial, narrative, spectacular and ideological. In this study we referred to the industrial changes of Turkish Cinema after 90?s and also referred to some discussions of independent film as result of those industrial changes. Then we explained the conception of independence, which has come on the scene after 90?s in Turkish Cinema; we designated its representatives and their approaches of independence with four criterions of independent cinema.