Türkiye'de siyasetin finansmanı
Financing of politics in Turkey
- Tez No: 208903
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KABOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Seçimde, serbest ve etki altına alınmamıs seçmen iradesine geçerlilik tanınabilmesinin ön kosullarından biri de ?seçimin finansmanı?dır. Artık günümüzde bir seçimin demokratik ve adil seçim olup olmadıgının tespitindeki kriterlerden birisi de finansmanının mesru ve saydam olup olmadıgı ile ölçülmektedir. Siyasi partilerin gelir kaynakları SPK'nun 61. maddesinde ?gelirler ve kaynakları? baslıgı altında tahdidi olarak sayılmıs olup, bu maddeye göre partiler toplam on kalemden olusan bir gelir çesidine sahiptir. Bunlar: Parti üyelerinden alınacak giris aidatı ile üyelik aidatı; partili milletvekillerinden alınacak milletvekilligi aidatı; (milletvekili, belediye baskanlıgı, belediye meclis üyeligi, il genel meclisi üyeligi) aday adaylarından alınacak özel aidat; parti bayragı, flaması, rozeti ve benzeri rumuzların satısından saglanacak gelirler; parti yayınlarının satıs bedelleri; üye kimlik kartlarının ve parti defter, makbuz ve kagıtlarının saglanması karsılıgında alınacak ücretler; parti tarafından düzenlenen balo, eglence ve konser faaliyetlerinden saglanan gelirler; parti mal varlıgından elde edilecek gelirler; bagıslar; devletçe yapılan yardımlardır. 1982 Anayasası'ndaki ilk düzenleme ise 1995 yılında yapılmıstır. Gerçekten de, 23.07.1995 tarihinde kabul edilen 4121 sayılı yasa ile Anayasa'nın 68. maddesinin son fıkrasına ?siyasi partilere, Devlet, yeterli düzeyde ve hakça mali yardım yapar. Partilere yapılacak yardımın, alacakları üye aidatının ve bagısların tabi oldugu esaslar kanunla düzenlenir? hükmü eklenerek, hazine yardımı bir anayasa kuralı haline getirilmistir. 1982 Anayasası 1995 yılında degistirilerek, partilere yapılan hazine yardımı anayasal bir kural haline getirilmesine ragmen, SPK'nda gerekli düzeltmeler henüz yapılmadıgı için Maliye Bakanlıgı mevcut kanun hükümlerini uygulamaktadır. Siyasi partilerin finansmanı konusunda Türk mevzuatının önemli eksikliklerinden birisi de seçim kampanyası gelir ve giderlerinin etkin yollarla kamuoyuna açıklanması zorunlulugunun düzenlenmemis olmasıdır. Anayasa Mahkemesi'nin yaptıgı mali denetim sonucu Resmi Gazete'de yayınlanmasının, yukarıda ayrıntıları ile açıklandıgı gibi hem bu denetim yolunun etkin olmaması, geç sonuçlanması, gerçeklerle örtüsmemesi nedeniyle farklı bir uygulamanın getirilmesi zorunlulugu vardır. Örnegin Yunanistan'da devlet yardımı alan partilerin hesaplarının her yıl günlük iki gazetede yayınlanması gibi bir düzenleme bu sorunun çözümünde etkili olabilir. Demokratik siyasal sistemin saglıklı sekilde islemesi için, sistemin aktörleri olan siyasi partilerin, hükümetin ve Meclisin itibar ve halkın güvenini kazanmaları kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bunun için de, öncelikle Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılacak düzenlemelerle, siyasi partilerin ekonomik (finans) kaynaklarında açıklık, saydamlık getirilmesi; seçim harcamalarının hem partiler hem de adaylar için kayıtlı hale getirilerek seffaflastırılması; seçim finansmanlarının demokratik, objektif bir denetim ve gözetim sistemine baglanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In election, one of the preconditions of being acceptable in free and not influenced elector?s will is also financing of politics. In these days, one of the criterion to prove whether an election is democratic and fair or not is measured with the financing?s being legal and clear or not. The sources of income of the political parties are admitted limited SPK?s (Political Parties Legislate) 61. article of code under the heading of `incomes and resources? and according to this article the parties have a kind of income which is comprised with 10 items. These are; admission and membership contributions taken from the members of party; the contributions taken from deputies; (deputy, the office of the mayor, the membership of municipal assembly, the membership of provincial councial) the special contributiıns taken from the pre-candidates; the incomes which will be supplied with the selling of the party?s flag, signal flag, rosette and such kind of things; the sale values of party publication; the costs taken on the condition of supplying member identity card and party register, receipt and papers; the incomes supplied from the ball, entertainment and concert that are organized by the parties; the incomes which will be available from the assets; donations, aids made by government. The first arrangement in 1982 Constitution was made in 1995. In fact, in 23.07.1995 with the admitted law code numbered 4121 adding the judgement, `Government supplies fair and enough financial help to the political parties. The aids that will be made to the parties, the membership contribution that the parties will take and the facts that the donations are liable to, are regulated with law.? the exchequer aid is turned into a constitution rule. Although, the exchequer aid that is made to the parties is turned into a constitution rule, with the changes in 1982 Constitution in 1995, as the necessary regulations have not been made in SPK, Ministry of Finance is applying the present law decisions. One of the most important deficiency of Turkish Legislation about the financing of political parties is being unarranged of the obligatory explanation of the election campaign?s incomes and expenditures to the public opinion effectively. Because of the publication of the financial inspection, which is made by Constitution Law Court, in The Official Gazette, this control?s being uneffective, late resulted, not being suitable to the realities, there is an obligatory to use a different application. For example, in Greece, like a regulation that the publication of the accounts of parties, which take help from Government, in two daily newspapers every year, can be effective to solve this problem. To continue a regular democratic political system, it is an unavoidable obligation to gain esteem and the confidence of people for political parties, Government and assembly that are the actors of the system. To make this a real, it is necessary to make the economical resources of the political parties clear; to make the election expenditures deficit for both parties and candidates; to bound the financing of election to democratic, an objective control and supervision system, with the regulations made in SPK