İbn kemmûne ve felsefesi
Ibn kammûna and his philosophy
  1. Tez No: 208927
  2. Yazar: FATMA ZEHRA PATTABANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR KARLIĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Din, Felsefe, Biography, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
bn Kemmûne ve Felsefesi? adlı tez girisle birlikte bes bölümden olusmaktadır. Giriste hayatı, eserleri, kaynakları ve etkileri verilen filozofun geri kalan dört bölümde metafizik, tabiat, nefs, ve kozmik akıllar baslıklı görüsleri, kendi eserlerine dayanılarak degerlendirilmistir. Filozofun anılan konulardaki düsünceleri, bn Sînâ ve Sühreverdî'nin aynı konulardaki görüsleriyle karsılastırılmıstır. Yahudi bir aileye mensup Sad b. Mansur bn Kemmûne (ö.1284), mantık, fizik, metafizik, astronomi, tıp, kimya dallarında eserler kaleme alan, zamanının önemli filozoflarından birisidir. 13. yüzyılda Bagdat'da yasayan filozofun dönemin tarihi, siyasi, felsefi ve fikri özelliklerini üzerinde tasıdıgı görülmektedir. Onun düsünce sisteminin olusmasında bn Sînâ, Gazzâlî, Sühreverdî, Fahreddin er-Râzî, Nâsirüddin et-Tûsî, el-Kâtîbî el-Kazvînî, Esîrüddin el-Ebherî gibi düsünürlerin etkileri olmustur. O bu etkinin sonucu olarak bn Sînâ'nın el-sârât ve't-Tenbîhât, Sühreverdî'nin Telvîhât adlı eserlerine yazdıgı serhlerle bir taraftan onların tanıtılmasına katkıda bulunmus, diger taraftan kendi düsüncelerini içeren bagımsız eserler vücuda getirmistir. Muasırı ve kendisinden önceki bütün düsünürleri tanımaya çalısarak, felsefi ilimler konusunda yetkinlesmenin önemini vurgulamaya özen gösteren filozofun, Kudbüddin es-Sirâzî basta olmak üzere Muhammed er- Râzî el-Büveyhî, Celâleddin ed-Devvânî, Mir Damad, Molla Sadra gibi kendisinden sonraki düsünürler üzerindeki tesiri de onun anlasılması bakımından önem tasımaktadır. bn Kemmûne'nin eserlerinde, bn Sînâ'nın etkisiyle daha çok akılcı bir tavır ortaya koymakla birlikte, Sühreverdî'nin etkisinden de kurtulamadıgı görülmektedir. Nitekim gerçek hazzı, aklın hazzı olarak niteleyen filozof, buna mukabil Sühreverdî'nin etkisiyle de bilme ve yetkinlige ulasma konusunda kisinin mükasefe yolunda çaba sarf etmesi gerektigini düsünmektedir. Felsefesinin merkezine koydugu nefs görüsü, fizik ve metafizik arasında köprü vazifesi yaparken, ontolojisinin anahtar terimi olan ?kendi zatıyla Zorunlu Varlık? kavramıyla birçok konunun kapısını açmaktadır. Ayrıca her seyin Tanrının inayeti geregi, bir düzen içinde isledigini kabul ederek, kozmik akıllar aracılıgıyla Tanrı-Alem iliskisini, sebep ve sebepli baglantısında ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The disseration at hand, ?Ibn Kammûna and his Philosophy,? consist of five chapters including an introduction. In the introduction, I have provided information about Ibn Kammûna?s life, works, his sources and influence upon later thinkers. The following four chapters contain dicussion based on his works about his views on metaphysics, nature, soul and cosmic intellects. His views are compared to Ibn Sînâ?s and Suhrawardî?s positions. Sad b. Mansûr Ibn Kammûna (d.1284), who was born to a Jewish family, is an important philosopher who wrote on various branches of learning in his time, such as metaphysics, astronomy, medicine and chemistry. The historical, political, philosophical and intellectual aspects of the 13th century Baghdad can be traced through his works. He was influenced by important figures of Islamic intellectual history, such as Ibn Sînâ, al-Ghazâlî, Suhrawardî, Fakhruddîn ar-Râzî, Nasîruddîn at-Tûsî, al-Kâtîbî, al-Kazwînî, Athîruddîn al- Abharî. He wrote commentaries on Ibn Sînâ?s al-Ishârât wa?t-Tanbîhât and Suhrawardî?s Talwîhât and contributed to promote their influence. He also wrote works where he developed his own theories. He made efforts to understand his contemporaries and philosophers of preceding generations. He emphasizes careful study of philosophy. His influence upon following generations of philosophers can be seen especially in the work of Qutbuddîn ash- Shîrâzî, and also Muhammad ar-Râzî al-Buwayhî, Jalâladdîn ad-Dawwânî, Mir Damad and Mulla Sadra. Ibh Kammuna?s work displays both Ibn Sînâ?s influence, with its rationalistic tone, and also Suhrawardî?s influence. He describes the true delight as the delight of reason. But following Suhrawardî?s lead, he also advises to strive in the cause of unveiling so that one may reach knowledge and perfection. His theory of soul, which he deems to be at the center of philosophy, serves as the bridge between physics and metaphysics. The key word of his ontology, ?by-itself Necessary Being? is used to solve many problems. He argues that the universe functions with an order on account of divine providence, he considers the relationship between God and the universe through his theory of cosmic intellects and the connections between causes and effects.