Sendikaların ekonomik analizi ve işgücü gelirleri üzerindeki etkileri: Türkiye uygulaması
- Tez No: 20921
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Endüstriyel ilişkiler sisteminin temel unsurlarından birisi olan sendikaların üyelerinin pazarlık güçlerinin artmasında ve parasal/parasal olmayan çalışma koşullarının geliştirilmesinde etkin bir rol oynadıkları ileri sürülmektedir. Bu görüşten hareketle bu çalışmada öncelikle sendikaların ekonomik yapılarının analiz edilmesi ve ülkemizde işgücü gelirlerini ne yönde ve ne kadar etkilediklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ilk dört bölümünde sendikaların ekonomik modelleri, sendika üyeliğinin belirleyicileri, toplu pazarlık ve grevler, sendikaların ücretler ve yan ödemeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sendikaların ekonomik analizi ile ilgili bu bölümleri takiben son bölümde öncelikle Türkiye'de sendikacılığın ve ücretlerin gelişimi incelenmiş, daha sonra sendikaların işgücü gelirleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla çıplak ücretler, yan ödemeler ve toplam işgücü gelirlerinin esas alındığı üç ayrı model test edilmiştir. Bu modeller söz konusu gelir unsurları ile birlikte sendika üyeliği ve işçi devri katsayısının birlikte belirlendiği üç eşitlikten oluşan bir eş zamanlı denklemler sisteminden oluşmaktadır. Bu bölümde ayrıca ampirik sonuçların yorumlan ve bu konuda dikkate alınması gereken kısıtlar da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is claimed by many that it is only through trade union organization and an improvement in bargaining power that the workers can improve their position. From this point of view, the central question addressed in this study is whether unions raise their members' wage rates and if so, by how much. In section one through four of the study the economic modeling and goals of unions, the determinants of union membership, union bargaining and strikes, the impact of unions on relative wages and fringe benefits are focused on. In the last section, firstly the development of Turkish trade unionism and wages are investigated. Secondly, three models of wage determination in Turkey are examined in order to obtain testable implications concerning the effects of trade unions on the rate of wages. These models include the estimation of a basic set of three simultaneous equations where wages, union membership and turnover rate are taken as jointly determined. Finally the last section also contains a discussion of the implication and limitations of the results.