Marka farkındalığı yaratmada ürün yerleştirmenin etkisi
The effect of product placement on creating brand awareness
  1. Tez No: 209234
  2. Yazar: RUKİYE GÜLAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAN BABÜR TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Giderek artan hiper rekabet ortamında isletmeler, bir taraftan gün içinde kurum ya da markalardan kendilerine yöneltilen yüzlerce mesajla karsı karsıya kalarak bu mesajlardan sadece istedigini alan seçici bir hedef pazara ulasmaya çalısmakta diger taraftan da bu ugrası verirken geleneksel olmayan reklam mecralarına dogru kaymaktadırlar. Bu geleneksel olmayan reklam mecralarından biri, etkin bir pazarlama iletisim teknigi olduguna inanılan ürün yerlestirme uygulamalarıdır. Film ve televizyon programları dısında, müzik kasetleri, romanlar, bilgisayar oyunları vb. alanlarda kendini gösteren ve giderek yaygınlık kazanan bu geleneksel olmayan mecra, hem sagladıgı maliyet avantajı hem de yüksek erisim gücü ile markaların tercihlerinde önemli bir rol almaktadır. ?Marka Farkındalıgı Yaratmada Ürün Yerlestirmenin Etkisi? baslıklı bu çalısmada 2006 yılının en çok hasılat yapmıs on filminden biri olan ?Seytan Marka Giyer? adlı film stanbul Ticaret Üniversitesi letisim Fakültesi'nde okuyan 60 ögrenciye izletilmis; film baslamadan önce katılımcılara bir ön test, izletildikten sonra da kendilerine bir son test uygulanmıstır. Böylelikle film içindeki ürün yerlestirme uygulamalarının ( Starbucks, Apple, Mercedes, Chanel, Prada, Runway, T-Mobile) marka farkındalıgı yaratma açısından etkisi saptanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In today?s hyper competition world; corporations are both trying to reach to a target market which receive hundereds of messages from corporations or brands and choose the ones that interest them. Also they are trying to use the untraditional advertising channels. One of these untraditional advertising channels is product placement practices which is believed to be an effective marketing communication technique. Product placement is used in music casettes, novels, computer devices apart from movies and television programmes and this untraditional channel plays an important role in brand preferance by providing cost advantage and high acess power. In this study which is named ?The Effect of Product Placement on Creating Brand Awareness?; 60 students from stanbul Commerce University Communication Faculty watched the film ?The Devil Wears Prada? which has the most proceeds among ten movies. A pretest is applied to the students before they watched the movie and a post test is applied to them after watching it. By this way, the effect of placement practices (Sturbucks, Apple, Mercedes, Chanel, Prada, Runway, T- Mobile) on creating brand awareness is tried to be determined.