Avrupa sineması, kültürel karşılaşmalar ve kimlik sorunları
European cinema, cultural encounters and identitiy problems
- Tez No: 209235
- Danışmanlar: PROF.DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Avrupa, Avrupa Kültürü ve Avrupa Sineması gibi kavramlar, küresellesme olgusuyla birlikte artan akıslar ve kültürel karsılasmalara paralel olarak yeniden tanımlanmaktadır. Avrupa, Avrupa Kültürü ve Avrupa Sineması tartısmalarının odagındaki en önemli konulardan biri, Avrupa'da sayıları yadsınamayacak boyutlara ulasmıs `yabancı/öteki' kültürlerin varlıgı, kabulü ve temsilidir. Bu `yabancı/öteki' nüfus, kültürel karsılasmaların ve melez kimlik söylemlerinin öznesidir. Bu noktada, yasanan kültürel karsılasmaların ve dönüsen kültürel söylemlerin anlasılabilir olması için, `yabancı/öteki' sinemacıların Avrupa'da çektikleri filmler önem kazanmaktadır. Sayıları gün geçtikçe artan bu filmler, tasıdıkları ortak özellikleri bir araya toplayan `Aksanlı Sinema', `Kültürlerarası Sinema', `Sürgün Sineması', `Diaspora Sineması' gibi farklı baslıklar altında incelenmeye baslanmıstır. Bu filmlerin ortak özelliklerden en önemlisi, Avrupa'nın giderek melezlesen yapısını görünür kılmalarıdır. Bir baska deyisle, kuramsal düzeyde yürütülen tartısmaları görsel olarak temsil eder, bu tartısmalardan beslenir ve onlara yeni boyutlar kazandırırlar. Böylece kültürel yapı maskelenmeden sergilenir ve yeniden tanımlanır. Bu yapı Avrupa'nın Batı uygarlıgıyla beslenen statik ve steril kimliginin karsısında, tartısılmakta olan, degisen ve dinamik bir kimlik anlayısıyla da paralellik tasır. Melezlesmis bir kültür olarak yabancı/öteki, kendini olusturan iki kültürü; geride kalan memleketini ve içinde yasadıgı Avrupa'yı kendi bakısıyla (öteki'nin bakısıyla) yeniden tanımlar. Bu süreç, `öteki'lerin eksikli temsiline karsı, kolektif bir hafızanın yeniden yazılması için de önemlidir. Ortaya çıkan filmler, Avrupa Sineması'nın içinde bir çatısma ve mücadele alanı olarak farklı bir patika olustururlar. Bu çalısma, Avrupa'daki kültürel karsılasmalar ve kimlik sorunlarını, farklı baslıklarla tanımlanan bu filmlerle iliski kurarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural flows and cultural encounters rised within the period of globalisation. According to this process the concept of Europe, European Culture and European Cinema become problematic. One of the main reasons of this problem/discussion is the increasing population of ?other? cultures; their recognition and representation. This `other? population have relation with notions like ?hybrid identities? and ?cultural encounters?. In this point of view, the films which made by ?other?filmmakers who live in Europe, make the alternating discussions about culture and cultural encounters clear. These increasingly significant feature films clearly fall into the category variously labelled ?Accented Cinema?, ?Intercultural Cinema?, ?Exicilic Cinema?, ?Diasporic Cinema?. Their similarities stem principally from what they have in common. The most important common characteristic they share is to make the increasingly hybrid construction/structure of Europe visible. In other words, they are the visual dimension of theoretical discussions about identity problems and politics in Europe. Eventually, these films redifened the cultural structure. The concept of this `hybrid structure? has to be seen in opposition to the stable and static European identity that constructed with Western Civilization. The ?other? filmmakers as a ?hybrid identity?, redefined the two diffrent cultures; the ?heimat culture? and ?Euporean culture?. This process is very important to rewrite a collective memory; opposite to the Western memory which is lack of ?the presentation of other?. These films considered a diffrent path as a conflict and struggle area. My work focus on the cultural encounters and identity problems in relation with these diffrent labelled films.