Fikri mülkiyet haklarının ekonomik temelleri ve ekonomiye yansımaları
Intellectual property rights of economic bases and its reflection to economy
  1. Tez No: 209245
  2. Yazar: SUNA TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSÜM AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Matbaanın icat edilmesinden sonra fikri mülkiyet haklarının korunması sorunu gündeme gelmistir. Bilginin artmasıyla teknoloji hızla gelismeye baslamıs, insanların bulus faaliyetleri sonucunda kisilere patent koruması verilmistir. Patent koruması da ülkelere yatırım yapılmasının yolunu açmıstır. Fikri hakların korunmasının ülke ekonomileri üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Korumanın oldugu ülkelerde ekonomi hızla büyümektedir. Bu nedenle ülkeler fikri mülkiyet hakları alanında hem ulusal hem de uluslar arası düzenlemeler yapmaya baslamıslardır. Bu çalısma ile fikri mülkiyet haklarının ekonomik temelleri ve ekonomiye yansımaları anlatılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
After the invention of press, protection of intellectual property rights problem has occured. As a result of increasing of information, technology has improved rapidly and result of people?s inventions? activities protection of patents has given. Furthermore, protection of patents has lead to make investments to the countries. Protection of intellectual property rights has a positive effect on countries? economies. Therefore, the countries which has patent protection, has growing economy. For this reason, countries start to impose national and international intellectual property rights. As a result of this work, it is tried to explain intellectual property rights of economic bases and its reflection to economy.