Yabancıların Türkiye'de gayri menkul edinimleri ve Amerika Birleşik Devletleri karşılaştırması
Foreign acquisitions in Turkey and USA comparisons
- Tez No: 209289
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Yabancılar ile yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulantüzel kişiliğe haiz ticaret şirketlerinin Türkiye'de gayrimenkul edinmelerininfinansman sistemi ve bankacılık açısından ele alındığı bu çalışmada, bu işlemlerinfinansal piyasaların gelişimine katkıları üzerinde durulmuştur.Ulusal gelirin doğrudan yabancı yatırımlardan ve bunun içerisinde yer alanyabancıların ülkemizde mülk edinmesinden olumlu etkilendiği, bunun devametmesi için yapısal düzenlemelerin yerinde olduğu, eksik olanların ise zamaniçerisinde tamamlanabilecek kadar ihmal edilebilir düzeyde bulunduğu çalışmadabelirlenmiştir.Bu kavramın Türkiye için yeni olması ve kültürel dönüşüm sebebiyle bupiyasaların gelişmesi ve Amerika seviyelerine gelebilmesi için zamana ihtiyaçvardır.
Özet (Çeviri)
This paper looks at Turkish real estate acquisitions of foreigners andforeign companies from the financial point of view and studies these purchases?contributions to the financial markets in Turkey.Based on the results of the study it can be concluded that such purchases ofreal estate by foreign companies and foreigners have positive effects on thenational income and that necessary structural framework is sufficient at themoment requiring no more than minor adjustments that can be introduced in duecourse.Legal framework and financial systems in Turkey and USA fundamentallyshow major similarities for foreigners? purchase of real estate in these countries.However this being a new concept for Turkey, the cultural transformationrequires more time for the market to develop and reach the US levels.