Spor tesislerinden yararlanan beden eğitimi öğretmenlerinin istek ve beklentileri (Kayseri ili örneği)
Expectations and wishes of physical education teachers who benefit from sport complexes (the city of Kayseri)
  1. Tez No: 209322
  2. Yazar: NEVİN İŞLERTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma; Kayseri ilinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin, kullandıkları tesisler ile ilgili konulardaki istek ve beklentilerini tespit etmek amacı ile hazırlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubu Kayseri ilinde halen görev yapmakta olan 119'u erkek 33'ü bayan toplam152 beden eğitimi öğretmeninden oluşmaktadır. Sonuçlar yaş ve cinsiyet açısından değerlendirilerek, erkek ve bayan beden eğitimi öğretmenlerinin, ildeki spor tesislerinin kullanımı ile ilgili istek ve beklentileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Verileri toplamak amacı ile 21 soru içeren bir anket formu düzenlenerek, beden eğitimi öğretmenlerinin kişisel bilgileri, uğraştıkları spor dalları,ildeki mevcut tesisler hakkındaki görüşleri tespit etmeye yönelik sorulara yer verilmiştir. Verilerin analizinde; frekans, yüzdeler ve iki bağımsız değişken arasındaki anlamlılık testi (x² ) istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda beden eğitimi öğretmenleri, İl'de spora gerekli önemin verilmesine engel olarak % 44.2 oranında tesislerin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Tesislerden yeterince yaralanılmasına engel olarak % 40.8 oranında spora teşvik unsurlarının yetersiz olduğunu belirtirken, % 42.1 oranında ise okulların spor faaliyetlerini olumlu etkilediğini ifade etmişlerdir. Cinsiyet ile spor branşlarının yapıldığı kurum tesisleri arasında anlamlı bir ilişki görülürken, araştırmaya katılan erkek ve bayan beden eğitimi öğretmenlerinin yaş gruplarının birbirlerine yakınlığı itibari ile verdikleri cevaplarda yaş açısından anlamlı bir fark ( p>0.05 ) tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine wishes and expectations of Physical Education Teachers who use sports complexes in Kayseri. At this investigation, we applied an inquiry to 119 male,33 female, totaly 152 physical education teachers. Results are analyzed the gender difference into consideration to see if there is satatistically meaningful difference between the attitude of sexuality and age of the teachers towards their profession and their problems. A questioner of 21 questions is prepared to collect the data. The questions are prepared to find out personal information, sports activities they perform, and the teacher?s opinion about the sport complexes in the city. While analyzing the data, variance, percentages (x²) statistic was used to see the meaningful correlation between the two independent variables. As a result of the research physical education teachers of the city explained that people don?t give enough importance to the sport is due to 44.2% insufficiency of sports complexex. The reason that people don?t benefit from these complexes is due to 40.8% lack of encouragement to the sports and 42.1% shows that the schools have positive effects on sports acivities. It?s seemed that existing of relationship between sexuality and association which permits using sport facilities, existing a meaningful relation between sexuality and the subject about difficulties of paying required attention on sport. It has been found out that approaches and problems of male and female teachers are similar. Statistically an significant difference (P>0.05) has been found between the two genders.