Türkiye'de ekoturizm uygulamaları ve ekonomiye katkıları
Eco-tourism practices in Turkey and contributions to the economy
- Tez No: 209379
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİLİZ TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Turizm, bir ülkenin ekonomik refahını yani yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir yaratan, döviz sağlayan, yeni istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen bir sektördür. Dünya ekonomisinde, bacasız sanayi diye tanımlanan turizmin, özellikle gelişmekte olan ülkelerin karşılaştıkları ekonomik sorunların ve darboğazların aşılmasında, istihdamın gelişmesinde bir çıkış noktası haline gelmiştir Dünyanın yaşamakta olduğu hızlı değişim, tüm sektörleri olduğu gibi turizm sektörünü de etkilemektedir. Turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte alternatif turizm seçenekleri gündeme gelmektedir. Sadece yaz aylarına yönelik turizm yerine yılın on iki ayına yayılan ekoturizm önem kazanmaktadır. Ülkemiz ekonomisinde de önemli bir paya sahip olan turizm, kıyı turizmi üzerine yoğunlaşılmıştır. Türkiye'nin Dünya turizm sektöründen aldığı payın arttırılması turizmin çeşitlendirilmesine, yılın on iki ayına yayabilmesine bağlıdır. Bu amaçla ekoturizm, doğal ve kültürel değerlerin korunması, geliştirilmesi aynı zamanda yerel halkın katılımını ve kalkınmasını sağlayan bir turizm anlayışıdır. Sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliği, farklı kültürlerin, inançların ve tarih zenginliğinin bulunduğu ülkemiz bu anlamda büyük bir potansiyel taşımaktadır. Anahtar Kelimeler : Ekoturizm, Çevre, Turizmin Ekonomiye Katkısı
Özet (Çeviri)
Tourism is a sector which improves one country's prosperity that is to say its investments and capacity to trade, creates revenues, provides foreign exchange, opens new employment areas and affects social and cultural life. In World Economy , tourism, identified as 'industry without chimneys' has become a point of exit for the development of employmentin getting rid of the economic problems and hardships faced by the developing countries. The rapid development which the world is facing affects tourism as well as the other sectors. Along with the development in tourism sector, the alternative tourism options are being put into agenda. Instead of the onlysummer based tourism, ecotourism which spreads 12 months of the year has gained importance. Tourism that has an significant portion in our country's economy is focused on coastal tourism. For increasing Turkiye's portion in world tourism depends on increase in variety and spreading it whole year. For this purpose, eco tourism, is a tourism concept which provides the protection and the devlopment of natural and cultural values and at the same time the participation of local people and their progress. Our country, with its natural and cultural wealth, the richness of different cultures, beliefs and historical values, carries an enormous potential in this respect. Keywords : Ecotourism, Environment, Contribution of Economy to Tourism