Birleşik imalat maliyetlemesi ve Bor Şeker Fabrikası uygulaması
Costing of Conjoint Preduction Costing: An Application On Bor Sugar Factory
  1. Tez No: 209380
  2. Yazar: İDRİS ARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK BENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Aynı üretim döneminde, aynı üretim işlem veya işlemleri sonucunda ortaya çıkan ve her biri bağımsız bir ana mamul olabilecek çeşitli maddeler birleşik (ortak) mamul olarak isimlendirilmektedir. Endüstri işletmelerinin bir kısmı, bir mamulü elde etmek için yaptığı üretim faaliyetleri sırasında, üretimi amaçlanmayan hatta istenmeyen mamuller elde etmektedir. ?Birleşik İmalat Maliyetlemesi ve Bor Şeker Fabrikası Uygulaması? adlı konu belirlenirken uygulama imkânı ve bu alanda hiç uygulama yapılmamış olması nedeniyle Bor Şeker Fabrikası seçilmiştir. Çalışmada birleşik ve yan mamul maliyetleme yöntemleri örneklerle açıklanmaya çalışılmış, Bor Şeker Fabrikası'nın birleşik ve yan mamul maliyetleme tekniklerinden hangisini uyguladığı belirlenmiş, şekerin maliyeti buna göre hesaplanmış ve analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The products, that are produced by using the same process or processes in the same production period and can be seperated from each other as individual products, are called conjoint products. Some of industrial firms produce undesired or unaimed products during their production period. So, in the beginning of this study, named ?Costing of Conjoint Preduction Costing: An Application On Bor Sugar Factory?, Bor Sugar Factory was chosen because of that such a study has not been applied before. In the study, firstly the costing methods of conjoint and subsidiary products has been overviewed. Then, the method used in Bor Sugar Factory about costing conjoint and subsidiary products has been determined. Finally, under the light of this method, the cost of sugar produced in the factory has been calculated and analysed.