Ağaç baskı sanatı ve Alman ekspresyonizmindeki yorumu
  1. Tez No: 20942
  2. Yazar: OKTAY KÖSE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ağaç baskı, grafik baskı tekniklerinin en eskisi olmasına karşın, bir rölyef baskı tekniği olma özelliğini koruyarak bugüne değin süregelmiştir. Rölyef baskı, kalıbın yüksekte kalan bölümlerine boya vermek ve bu boyayı bir yüzeye aktarmak yöntemiyle elde edilir. Bu durumda oyma işlemini yaparken baskıda beyaz olması istenilen yerleri, keserek veya oyarak çıkarırız. Düz yani yüksekte kalan bölgelere merdane yada fırçayla boya verildikten sonra istenilen yüzeye pres veya kaşıkla aktarılır. Ağaç kışkırtıcı bir metaryaldir. Sanatçı tahtayı kullanmada yetkin ise ağaç baskı ile çalışma kolaylığı veren, diğer grafik baskılardan çok daha güçlü bir anlatım elde edebilir. Ağaç baskıyı tarih çerçevesinden ele alırsak, ilk olarak Güney Almanya'da görülmüştür. Gerçekte 1400'lerde Almanya'da görülen bu teknik bu tarihten 600 yıl kadar önce Çin'de, M.S. ilk y.y. içinde icad olmuştur. (Ele geçen eski tarihli ağaç baskının 868 tarihli olduğunu burada belirtmek yararlı olacaktır.) Bu ilk ağaç baskıdan sonra bütün grafik baskı teknikleri 15 y.y. da geniş olarak yayılmış, Alberecht Dürer'le (1471-1528) zirveye çıkmaya başlamış, 17 ve 18. y.y. da gravür tekniğinin yayılması ile önem kaybetmiş, ama dışavurumculuk akımı ile adeta yeniden doğarak, günümüze değin daima gücünü korumuştur. Alman dışavurumcu sanatçılar doğal olarak basitleştirilmiş, koyu siyah ve beyaz biçimlerin kesimini doğrudan ağaç bloklardan yaptılar. Bu sanatçılar, parçalanmış pürüzlü kenarlar ve daha çok köşeli resimlerde Alman yaklaşımını vurguladılar ve bu bir çeşit romantizm olarak tanımlanmıştır. Alman dışavurumcuları iki görüşün bir birleşimini temsil eder. Bir yanda baskıya kendi içinde yetkin ve anlamlı, entellektüel yapılandırılmış yüzeyler olarak bakmışlardır.
Özet (Çeviri)
Wootcut printing, although it is the oldest graphic printing technigue, has persisted until the present day preserving it's peculiarity of being a relief printing technigue. Relief printing is achieved by colouring the high areas of the blach and then transferning it to a surface when carving the bloch, the areas desired to be white on the print are carved or cut out. After applying the colour on flat, high areas of the surface by a roller or a brush then it is transferred with a press or a spoon to a desired surface. Wood is formenter material, if the artist is perfect in using wood, with woodcut printing, a more strong expression can be maintoined rother than the other graphic prints that are easy to work on. If we consider woodcut printing in it's historical frames, it is first seen of south Germany in 1400 s. Actually, this tecnique was invented 600 years before 1400 s in China, in the first century of AD. Here it will be helpful to state the oldest woodcut printing, dated 868 after this first woodcut priting.all of the graphic techniques has spread widely in 15. century and with Albrecht Dürer (1471 - 1528) woodcut printing began reaching the for; because of the engraving techniques in 17. and 18. centuries it lost its importance, but by expressionism goining it's importance back it preserved it's power until the present day. German expressionists naturally made the cutting of simplified, dark black and white forms directly from wood blocks. These artists emphasized the German approach in pieced rough edges and mostly in cornered cuts and this was defined as a kind of violent romantism. German expressionists represent the unification of two approaches. On the other hand, they considered printing within it's concept as expressive, perfect, intellectual and structured surfaces.