Osmanlı Devleti'nde şeyhülislamlık kurumu
- Tez No: 20943
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
-Q-ZET Osmanlı devletinde, adalet örgütünün içerisinde bulunan mahkemelerin başında yer alan kadılar ve İstanbul'un dışındaki kaza ve nahiyelerde fetva vermekle görevli müftüler, şeyhülislâmlık makamına yardımcı kurumlar olarak çalışmışlardır. Osmanlı devletinde ilk olarak Fatih devrinden sonra, ortaya çıktığı tahmin edilen şeyhülislâmlık makamının, bu tarihten itibaren devlet teşkilâtı içerisinde oynadığı rol büyük olmuştur. Savaş, barış, antlaşmalar, siyaseten kati vb. önemli devlet işlerinde şeyhülislâmlardan fetva alınma sı gereği duyulmuştur. Ayrıca XVI.yüzyılın ortalarından itibaren ilmiye teşkilâtının üyelerinden olan kadı, müftü ve müderrislerin atamaları görevi sadrazamlardan alınarak şeyhülislâmlara bırakılmıştır. Aynı yüzyıl içerisinde şeyhülislâmlık görevine getirilen kimselerin son derece bilgili ve yetenekli olmaları makamın önemini iyice arttırmış tır. Bununla birlikte bu dönemde devlet işlerinde oynadıkları önemli role rağmen şeyhülislâmlar, Divan-ı Hümayun i- çer isinde asıl üye olarak yer alamamışlardır. III. Selim zamanından (1789-180?) itibaren siyasi organlar içerisinde de görülmeye başlayan şeyhülislâmlar, bu dönemde oluşturulan Meşveret Meclisleri 'ne üye olarak girmişlerdir. 1 1. Mahmut devrinde meydana getirilen Meclis~i Vükelâ 'ya da kabul edilen şeyhülislâmların, ıslahat dönemi (1789-1876) ile birlikte siyasi yetkileri arttığı söz konusu olmuşsa da gerçekte bu makam giderek padişahların kontrolü altına girmiştir. Yine ıslahat döneminde şeyhülislâmların şeriat mahkemeleri üzerindeki yetkileri sınırlanmış, eğitimalanında da. sadece medreselerin sorumluluğu kendilerine verilmiştir. Ayraca bu dönemde şeyhülislâmlık kurumunda yeni mali düzenlemelere de gidilmiştir» Tanzimat döneminde modernleşme ile birlikte devlet kurumlarında meydana gelen değişiklikler., dinin devlet yapısı üzerindeki etkinliğine yeni boyutlar kazandırmıştır»
Özet (Çeviri)
SUHMARY in the Ottornan Empire., Kadis who were the Judges of the Courts in the Justice organisation and müfties whose Job was to g ive fetvas districts and sub-distr iç t used to represent and work tor the Şeyhülislâm. The institution of Şeyhülislâm was appeared for the first time in the Ottoman Empire af ter the rea of Mehmet II and af ter that time it played a majör role in the Ottoman Empire adminis-tration. For example it was necessary to get fetva from Şeyhülislâm for many of the state affairs suç h as declaration of war, making peace» signing of accords, approval of executions e.t.c. Un ti l the m id of the 16** Century, the appointments of Kadis»müfties and müderris were done by the grand Vezir, af ter that their became duty of the Şeyhülislâm, in the same century, this institution became knowledges and abili- ties of the Şeyhülislâm infîuenced the people around them. Although they played very important role in the administra- tion, they were not the principal members of the members of the Imperial Council