Kollektif ortaklıkta ortakların ortaklık alacaklılarına karşı sorumluluğu
In collective partnerships, partners responsibility for partnership creditors
  1. Tez No: 20965
  2. Yazar: ÖMER BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RIZA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
'KOLLEKTİF ORTAKLIKTA ORTAKLARIN ORTAKLIK ALACAKLILARINA KARŞI SORUMLULUĞU“ TEZ ÖZETİ Tezin amacı kollektif ortaklıkta ortakların ortaklık alacaklılarına karşı sorumluluğunun hukuki sebebi, şartları, sonuçları, niteliği ve sorumluluğun sona ermesi hususlarını detaylı olarak incelemektir. Ticaret Kanununda sorumluluğun gerçekleşmesi şartları düzenlemeyip sadece ortaların sorumluluğunun varlığı kabul edilmiştir. Ortakların menfaati açısından bu şartların açık olarak düzenlenmesi gerekir. Ortak ile ortaklık alacaklısı arasındaki borç ilişkisi ortaklığın borç altına girmesi ile meydana gelir ancak, etkilerini T.K. 179/1 de sayılan ortaklığın aleyhine yapılan icra takibinin semeresiz kalması veya ortaklığın herhangi bir sebeple sona ermesi halinde gösterir. Ortaklık ile ortaklık alacaklısı arasındaki borç ilişkisi ortakların sorumluluğunun kaynağını oluşturur. Asıl borçlu kollektif ortaklık olup ortakların sorumluluğu asıl borcun varlığına ve devamına bağlıdır. Yani ortakların borcu fer'i (ikincil) bir borç niteliğindedir. Ortakların borcu asıl borcun yerine getirilmemesinden doğan zararı tazmin yükümlülüğüdür. Bu sorumluluk ortaklık alacaklılarına karşı sınırsız, müteselsil ve ikinci derecededir (T.K. 178/1). Ortağın takibi için T.K.179/1 deki şartların ortaya çıkması gerekir. Burada ortaklık hakkında yapılan icra takibinin semeresiz kalmış sayılması için mutlaka aciz vesikası şart olmayıp borcun ödenmediğinin resmi olarak tespiti yeterlidir. Kanundaki ”ortaklığın sona ermesi" kavramı ise ortaklığın feshi ve infisahı şeklinde yorumlanmamalıdır. -1-Ortaklara başvurma şartları gerçekleşince ortaklıkla birlikte ortaklar da bazı şartlarla iflas ettirilebilir, dava yada takip edilebilirler. Bu konuda bir zamanaşımı süresi öngörülmemiş olup genel zamanaşımı süresi süresi uygulanır, özel bir zamanaşımı süresinin öngörülmesi daha uygun olur. Ortağın borcu, asıl borcun sona ermesi ile sona erer. Ortaklıktan çıkan yada çıkarılan ortak, çıkma /çıkarılmanın tescil ve ilanı tarihine kadar doğan borçlardan 10 yıllık zamanaşımı süresi boyunca sorumlu dur. Ortaklığın borcu için de bu zamanaşımı söz konusudur. Ortaklık için borç zamanaşımına uğramışsa ortaklar bundan yararlanır. Ömer BERBER
Özet (Çeviri)
“In collective partnerships, partners responsibility for partnership creditors”Abstract The aim of this thesis is to study, in details, the legal reason for the responsibility of the partners for the partnership creditors in collecti ve partnerships, and its conditions, results, attributes and the cases which occur after the responsibility comes to an end. In commercial law, the conditions for the fulfillment of the respon sibility have not been arranged, but only it has been accepted that part ners have got the responsibility. For the advantages of partners, these conditions need to be arranged. The debt relation between the partner and the partnership creditor occurs when the partnership incurs a debt, but it shows its effects when the execution pursuit done against the partnership which has been mentioned in T.K (Ticaret Kanunu) 179/1 does not yield the results or when the parthership comes to an end for any reason The debt relation between the partner and the partnership creditor constitutes the source of partners' responsibility. Here the real debtor is the collective partnership, and the responsibility of the partners de pends on the presence of the real debt and its continuation. That is, the debt of the partners is secondary. The debt of the pantners is the obligation to indemnify for the loss resulted from the fact that the real debt has not been paid. This respon sibility for the partnership creditor is unlimited, yoint and secondary. (TK 178/1) In order to pursue the partner, the conditions mentioned in TK 179/1 need to have occured. Here, to say that the execution pursuit hasnot yielded the results, it doesn't need to prepare a document of inca pability, but an official declaration that the debt can not be paid is eno ugh. The conception of“partnership's dissolution”in the Law can be in- terpereted as the annulment and disintegration of partnership. When the debtor's conditions to apply to the parthers accur, the parthers together with the partnership can also be conditionally made to go bankruptcy by the debtors, ar a suit can be braught against them. In this point, there is not a period of time limit, but a general time limit peri od is put into practice. In fact it is more convenient ta carry out a special time limit period. The debt of the partner comes to on end when the real debt does. The partner who dissolves a partnership or is dissolved of the partners hip has been responsible, for ten years, for the debts to be incurred un til the dissolution is registered and declared, and the same time limit is in question for the debt of the other partner. If the debt becomes invalid for the parnership after a period of time has elapsed, the partners bene fit from this situation. Ömer BERBER -2-