Güneş enerjisinin depolanması
- Tez No: 2315
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ii ÖZET Güneş enerjisinin etkinliği araştırmalar sonucu ortaya çıkınca, bunun insanlığın yararına kullanılma sı için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Bugün bu çalışmalar sürekli gelişerek devam etmektedir. Çalışmada güneş enerjisinin depolanması genel olarak gözden geçirilmiştir. Bu depolama şekillerin den, su da depolama deneysel olarak incelenmiş, zeolitte depolama şekli içinde bir sistem düşünülmüş tür. Düzlem kollektörler gelen güneş ışınımını ısı enerjisine dönüştürerek, bu enerjiyi akışkana akta rırlar. Bu kollektör, içinden geçen akışkanın tipine göre düzlem yüzlü su kollektörü veya düzlem yüzlü hava kollektörü olarak adlandırılırlar. Koli ektörlerin verimi c,up'VV 1 Ak ile gösterilir. Güneş enerjisi sürekli değildir. Bu problem bugün depolama sistemleri geliştirilerek çözülmeye çalışılmaktadır. Bu yüzden yararlı enerjiyi sağla yan kollektörlerin yüksek verimli ve depolamada kul lanılan malzemelerin de ekonomik ve pratik.,..- puması ge rekmekt e dir. Deponun iyi bir şekilde yalıtılması sonucuüi sıcak su elde edilmesinde kollektörlerin yararlı olduğu anlaşılmıştır. Kollektörlerin kişin iki - üç ay dışında bütün bir yıl kullanılabilir olması yapılan ölçümlerden anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY When the effectiveness of the solar energy has been proved as a result of intensive research works, it is being used in favor of mankind. Still, these works are going on. In this research work, the solar energy stora ge has "been generally investigated. The storage system used the. method of storing water in zeolite experi mentally. In flate plate collectors, sun' s rays changed * into heat energy which then trans fered this energy into the fluid. This collector is called as a flat plate water or air collector according to the kind of fluid which passes through that collector. The efficiency of the collectors is shown as v cp (Ts - V. 1 Ak Solar energy is not continous. However, this problem is trying to be solved by improving the storage system. Thus, collectors which proved to be useful should be highly productive and the materials which are used in storing must be economic and particable. It is understoud that collectors are useful in gathering hot water when the storage is wellinsulated. Researchs showed that these collectors can be used in a whole year in winter except one or two months.