Behcetî Seyyid İbrahim Efendi Târîh-i Sülâle-i Köprülü
Behcetî Seyyid İbrahim Efendi Târîh-i Sülâle-i Köprülü
  1. Tez No: 209674
  2. Yazar: MEHMET FATİH GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP AHISHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Çalısmamızın konusunu müellifimiz Behcetî Seyyid brahim Efendi'nin Silsiteti'lÂsafîyye Fî Devleti'l-Hâkaniyyeti'l-Osmâniyye isimli eserinin transkirpt ve tahlîli olusturmaktadır. Müellifimiz eserinde, Osmanlı Devlet Teskilatında Köprülü ailesinden görev yapan kisileri anlatmaktadır. Naima ve Rasid Târîhlerindeki Köprülü ailesinin etrafında geçen bilgilerin derlenmesiyle meydana getirilen eserde sırasıyla Köprülü Mehmed Pasa, Köprülü Fazıl Ahmed Pasa, Köprülü Fazıl Mustafa Pasa, Amca-zâde Hüseyin Pasa, Köprülü-zâde Numan Pasa, Köprülü-zâde Abdullah Pasa ve Köprülü-zâde Hâfız Ahmed Pasa (ölm.1769) anlatılmaktadır. Köprülü Mehmed Pasa ve Köprülü Fazıl Ahmed Pasa dönemlerindeki olaylar mufassal bir biçimde anlatılırken daha sonraki kisilerin dönemlerindeki hadiseler muhtasar bir sekilde anlatılmaktadır. Köprülü-zâde Numan Pasa'nın anlatıldıgı bölüm orijinal bilgiler de içermektedir. Özellikle Numan Pasa'nın telif ettigi eserlerin isimlerinin verilmesi ve ölümüne düsürülen tarih kayıdlarının sunulması kültür tarihi açısından önemli bilgilerdir. Son bölümde ise müellifin hâmisi olan Köprülü-zâde Hâfız Ahmed Pasa (ölm.1769) anlatılmaktadır. Hâfız Ahmed Pasa'nın imamı olan Behcetî Seyyid brahim Efendi bu bölümde kendi gözlemlerine yer vererek Hâfız Ahmed Pasa'nın Nis'teki icraatlerini ve diger mahallerdeki çalısmalarını anlatmaktadır. Eser Hafız Ahmed Pasa'nın yeni görev yeri olan Cidde Valiligine gidisini içeren olaylarla bitmektedir. Osmanlı Tarihinde fasılalarla yaklasık yüz yıl kadar süren Köprülü ailesinin tarihiyle ilgili olan bu eserin transkript ve tahlili sunularak dönemin tarihiyle ilgili olan bilgiler arastırmacıların istifadesine sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the work of Behcetî Seyyid brahim Efendi called Silsiteti?l- Âsafiyye Fî Devleti?l-Hâkaniyyeti?l-Osmâniye is reviewed. In the book, the author explains the people from Köprülü Family who are charged in the Otoman State Organization. The book is constituted by using the important information occured around the Köprülü Family in the time Na`imâ and Rasid. Moreover, Köprülü Mehmed Pasa, Köprülü Fazıl Ahmed Pasa, Köprülü Fazıl Mustafa Pasa, Amca-zâde Hüseyin Pasa, Köprülü-zâde Numan Pasa, Köprülü-zâde Abdullah Pasa and Köprülü-zâde Hafız Ahmed Pasa (ölm.1769) have been mentioned respectively. While the periods of Köprülü Mehmed Pasa and Köprülü Fazıl Ahmed Pasa are explained at large, on the other hand, the others are explained shortly. The part in which Köprülü-zâde Numan Pasa takes place contains original data. Especially, representing the names of Numan Pasa?s Works and the historical records about his death are very important on behalf of cultural history. In the last part, Köprülü-zâde Hafız Ahmed Pasa is stated and Behcetî Seyyid brahim Efendi, who is the imam of Hafız Ahmed Pasa, explains the Works of Hafız Ahmed Pasa in Nis and in other places. The book ends with the events occuring during Hafız Ahmed Pasa?s Cidde Governorship way. In this study, the book about Köprülü Family, which lasted nearly a century with separations in the Otoman History, is examined and the data is represenred on behalf of the researchers.