Türlerarası ilişkiler açısından Ziya Osman Saba'nın şiir ve öyküleri
Ziya Osman Saba?s Lyrics and stories are examined according to the relations between two sorts
- Tez No: 209717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KEFELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalısmada Ziya Osman Saba'nın siir ve öyküleri türlerarası iliskiler açısındanincelenmistir. Giris bölümünde diger bölümlerin daha iyi anlasılabilmesi için tür kavramıüzerinde durularak siir ve öykü türleri tanımlanmıstır, bu türlerin genel özelliklerianlatılmıstır. Ziya Osman Saba'nın öyküleri anı türüne yakın özellikler gösterdiginden butürün genel özellikleri üzerinde de durulmustur.Birinci bölümde Ziya Osman Saba'nın siirleri, ikinci bölümdeyse öyküleri temalarınagöre“Özlem”,“Aile Hayatı ve Mutluluk”,“Karamsarlık, Hayat ve Toplum”alt baslıklarıaltında tek tek incelenmistir. Bu bölümlerde Saba'nın siir ve öykülerinin genel özelliklerindenbahsedilmistir. Siir ve öykülerin tematik dagılımı tablolastırılmıstır. Ziya Osman Saba'nınServet-i fünûn ve Mesale dergilerinde çıkan ve kitaplarına girmemis siirleri, 2003 yılındaderlenip yayımlanmıstır; bu siirler de diger siirlerle birlikte tematik dagılıma göreincelenmistir. Ziya Osman Saba'nın öyküleri anıların tasnifi seklinde yazıldıgından buöyküleri tek bir tema altında toplamak mümkün degildir. Bir öykü birden fazla temaiçermektedir, öykülerin incelenmesinde en belirgin temalar esas alınmıstır.Tezin asıl konusunu olusturan üçüncü bölümde“Türlerarası 5liskiler”baslıgı altındasiir ve öykü türü arasındaki iliski incelenmistir, iki türün benzer ve farklı yönleri anlatılmıstır.Birinci bölümdeki baslıklar altında Ziya Osman Saba'nın siir ve öyküleri temalarına göre,türlerarası iliskiler açısından ele alınmıstır. Bir temanın siir ve öykülerde nasıl islendigi, ortaknoktalar tespit edilerek, mekan, kisi, üslup, biçim gibi özellikleriyle incelenmistir. Siir veöykülerden seçilen belirgin örnekler, tablolastırılmıstır. Sonuç bölümünde geneldegerlendirme yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study Ziya Osman Saba's lyrics and stories are examined according to the relationsbetween two sorts.In the introduction the lyrics and stories are defined by dwelling upon their concepts.For Ziya Osman Saba's stories have similarity with memoirs, this kind is especially examined.In the first part, Ziya Osman Saba's lyrics and the second part his stories according totheir themes with the subtitles“longing”,“family life and happiness”,“pessimism, life andsociety”are analyzed in detail. The general characteristics of Saba's lyrics and stories arementioned. The thematic allocation of the lyrics and stories are documented in graphics. ZiyaOsman Saba's lyrics published in the Servet-i fünun and Mesale journals but not in his books,they have been collected and published in 2003. Together with the others, these lyrics werethematically analyzed, too. As Ziya Osman Saba's stories have been written in the way of anassortment of memories, it is not possible to gather these stories under one theme. A storycontains more then one theme, so the main theme was taken as basic.In the third part, which includes the main subject of the thesis, under the title“Relationsbetween sorts”, the relation of lyrics and stories are examined, similarities and differences ofthe two sorts were mentioned.Under the titles of the first part Ziya Osman Saba's lyrics and stories were analyzed accordingto their themes, under the aspect of the relations between the sorts. How a theme is performedis analyzed by determining common points, and according to properties of place, person,style, shape, etc. Besides, pecial examples of the lyrics and stories have been tabled.In the conclusion part a general evaluation is written.