Türk sanatı ve tarihine katkılarıyla Semavi Eyice (hayatı ve eserleri)
Semavi Eyice?s contribution to the Turkish art and art history(his life and studies)
- Tez No: 209755
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu tezin amacı Semavi Eyice'nin Türk sanatı ve sanat tarihi arastırmalarına katkısınıbelirlemektir. Tez yedi bölüm halinde düzenlenmistir. Semavi Eyice'nin biyografisi,bibliyografyası olusturulmus, Türk sanat eserleri ve sanat tarihi üzerine olan çalısmalarıincelenmistir.Birinci bölüm teze genel bir girisi içermektedir. kinci bölümde, Semavi Eyice'ninhayatından bahsedilmistir. Üçüncü bölümde, Semavi Eyice'nin yasadıgı dönemin kültürelortamı gözler önüne serilmistir.. Dördüncü bölümde, ilk defa Semavi Eyice'nin tanıttıgıorijinallik tasıyan makaleleri öncelikli olmak kaydıyla çalısmalarına yer verilmistir. Besincibölümde, Türk sanatıyla ilgili yayınlarda bahsi geçen eserler sınıflandırılmıstır. Altıncıbölümde, 1949 ile 2005 yılları arasında, yarım asırlık bir dönemi kapsayan yayınlarıbibliyografyası olusturulmustur. Son olarak yedinci bölüm arastırmanın genel birdegerlendirmesini içermektedir.Bu incelemelerin ısıgında, Semavi Eyice'nin orijinal görüsleri, çalısmaları, Türk kültürve sanat tarihi arastırmalarına katkısı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study Semavi Eyice?s contribution to the Turkishart and art history. This thesis is organised in 7 chapters. Semavi Eyice?s biographyand bibliography is formed, his studies on Turkish art works and art history isexamined.Chapter 1 contains a general introduction to the thesis. Chapter 2, SemaviEyice?s biography is presented. In Chapter 3, contains the examination of theenvironnement culturel during Semavi Eyice?s life. In Chapter 4, Semavi Eyice?sstudies are presented. Especially, his articles on Turkish art works which are firstlyexamined by Eyice are discussed. In Chapter 5, art works which are mentioned in hispublications on Turkish art are classified. In Chapter 6, the bibliography, whichincludes his publications on Turkish art and art history, for the period between 1949-2005 is formed. Finally, chapter 7 contains a general discussion of the presentedresearch topics.On the light of this examination, Semavi Eyice?s original point of view andworks, his contribution to the Turkish culture and art history studies was given.