Türk romanında savaş sonrası Anadolu'ya zorunlu göçler
Imperative migrations to Anatolia after wars in Turkhish novel
- Tez No: 209773
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA UĞURCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
Tezimizin adı ?TÜRK ROMANINDA SAVAS SONRASI ANADOLU'YA ZORUNLU GÖÇLER? dir. Türk halkı II. Viyana kusatmasına kadar devamlı bir sekilde batıya dogru göçmüstür. Ancak II. Viyana yenilgisinden sonra bu göç geriye dogru olmustur. Bu göçler hemen hemen günümüze kadar aralıklarla devam etmistir. Biz bu göçleri iki ana cografya halinde inceledik. Kafkaslardan ve Rumeliden göçler olarak. Bu bölgelerden göçler bilhassa 93 Harbi, Balkan savasları ve Kurtulus Savası sırasında çok yogunlasmıstır. Bu dönemlerde Türk halkı var olma mücadelesi vermistir. Arastırmacıların tesbitlerine göre bu savaslar sırasında 5 milyon göçmen yollarda açlıktan ölmüs veya düsmanlar tarafından öldürülmüslerdir. Anadolu'ya göçebilenlerin sayısının da 5 milyon oldugu hesaplanmaktadır. Bütün bu göçler elbette ki Türk romanına da yansımıstır. Romanlarımızda göçlerin insani yönleri ortaya koyulmustur. Biz göç romanlarını Göç Öncesi Hayat, Göçü Hazırlayan Sebepler, Göç Etmeyip Geride Kalanlar, Göç Sekli, Göçülen Yerdeki Hayat olmak üzere bes ana baslık altında inceledik.
Özet (Çeviri)
Our Thesis name is ?IMPERATIVE MIGRATIONS TO ANATOLIA AFTER WARS IN TURKISH NOVEL?.Turks had been always emigrated due to west until II.Viennese Blockade.But after II. Viennese defeat this migration had been worked backwards.These migrations had been continued at intervals nearly nowadays.We studied these migrations in two main geographical regions. As being from the Caucasus and from Rumelia.Especially during the 1871 War, Balkan Wars and The Independence War, migrations had been intensified from these regions.Between these periods Turks had been fought for existence.According to researchers 5 million people died from famine or had been killed by enemies in these wars.Also it has been estimated that, the emigrants were 5 million that had emigrated to Anatolia.Of course these migrations had been reflected to Turkish Novel too.In Turkish Novels,human sides of migrations had been mentioned.We studied migration novels in five categories;Life before migration,Reasons of migrations, the remain people, who not emigrated, Type of Migration, Life in migration place.