Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tutanaklarinda iç isyanlar (1920-1934)
The rebels according to the written records of T.B.M.M. (1920-1934)
  1. Tez No: 209791
  2. Yazar: MERYEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bilindiği gibi; I. Dünya Savaşı (1914-1918) sonunda Mondros Ateşkes Antlaşması(30 Ağustos 1918) imzalanmıştır. Bu anlaşmaya dayanılarak Anadolu'da işgaller başlamıştır.İşte bu işgallere karşı Kuvâ-i Milliye birlikleri kendiliğinden oluşmuş ve/ veyaoluşturulmuştur. Kuvâ-i Milliye birliklerinin iç dinamiklerinden ve merkezi idarenin bazıyöneticileri ile işgal kuvvetlerinin işbirliği neticesinde Milli Mücadele'ye karşı isyanlarbaşlamıştır.Bu çalışma, 24 Nisan 1920 tarihinden itibaren kayıt altına alınan Meclis ZabıtCerideleri'ne dayanarak isyanların nedenleri, sonuçları ve vekillerin bu olaylar karşısındakibakış açılarını ortaya koymaktadır. Bu yapılırken, ?Türkiye Büyük Millet MeclisininTutanakları? kullanılarak fiili durumun meclise akisleri ile resmi söylem aydınlatılmayaçalışılmıştır. Aradaki boşluklar ikinci el kaynaklar mercek altına alınarak incelenmiştir.Böylece, Milli Mücadele döneminin en önemli sorunlarından biri olan isyanlara farklı birperspektifle yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known; at the end of the World War I (1914-1918) the Mondros Treaty wassigned (August 30, 1918). After the treaty, outbreaks started in Anatolia. And Kuvâ-i Milliyeforces were being constructed against these attacks by its own and / or were formed. Rebelsbegan against Milli Mücadele from the inner dynamics of Kuvâ-i Milliye and with thecooperation of occupation forces and governors of central authority.This study focuses on the reasons, results of the rebels and the opinions of deputiesabout these events by taking the written records of T.B.M.M., which has been recorded sinceApril 24, 1920, as basis. While doing this, the written records of T.B.M.M. were used to tryto illuminate reflections of the actual circumstances to parliament and the official opinion.The information gaps between actual circumstances and official opinion were elaborated withthe help of second hand sources. So, a different perspective was used for handling one of themost important problems of Milli Mücadele Period; the rebels.