Osmanlı'dan cumhuriyete İzmit Çuha fabrikası
From Ottoman to republic İzmit Broadclotjh factory
- Tez No: 209792
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Belgelerde zmit Çuha, zmit Çuka ve zmit Mensucat Fabrikası olarak geçenbu fabrika, 1843 yılında zmit'te Sultan Abdülmecid'e ait olan kiraz bahçesinde, hemHazine-i Hassa'ya gelir saglamak hem de yurtdısından ithal edilen çuhanın yurt içindeüretilmek suretiyle ödenen paranın yurt içinde kalması ve issiz olan kisilerin isbulabilmeleri maksadıyla insa edilmistir. Fabrikanın bütün aletleri ve ustabasılarıAvrupa'dan getirtilmistir. Padisaha ait olan bu fabrikanın idaresi, 1851 yılında Dar-ıSura-i Askeriye'ye bırakılmıstır. zmit fabrikası için gerekli olan yapagı hem yurt içinden hem de yurt dısındangetirtilmistir. Yurt dısından getirtilen yapagılar, kaliteli çuha yapımında kullanılmıstır.Fabrikada üretilen ürünler, her zaman aynı sayıda ve kalitede çıkmamaktadır.Bunun nedeni; ürünlerde kullanılan yapagının kalitesinin degismesi ve askeriyeninihtiyaçlarının farklılık göstermesidir. Üretilen ürünler bir müddet halka da satılmıstır.Milli Mücadele döneminde de fabrika çalısmaya devam etmistir. Fabrikanınürünleri düzenli ordu için kullanılmıstır. ngilizler tarafından bombalanan fabrikanınkalan malzemeleri Ankara'ya getirtilmis ve daha sonra da bu malzemeler ve araçgereçler ile Kayseri'de küçük bir dokuma fabrikasının kurulmasına karar verilmistir. zmit Çuha Fabrikasının kalan bölümleri günümüzde askeri bölgenin içerisindeolmakla beraber kullanılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This factory, whose name is mentioned as zmit Çuha, zmit Çuka and zmit Textilesfactory in the documents, was built in zmit in cherry gardens belonged to Sultan Abdülmecidin the year 1843 for the purpose of both income for Hazine-i Hassa and payed Money wouldstay in homeland by manufacturing the broadcloths in home which was imported from abroadand unemployed people could find job. The factory?s all machines and foremen were boughtfrom Europe. The managenent of this factory, which was belonged to sultan, was left to Dar-ıSurayı Askeriye in 1951.The spring wool necessary for zmit factory was bought both from homeland andabroad. The ones which were bought from abroad was used in making good qualityboardcloth.The good manifactured in the factory don?t always come out in the same number andguality. The reason fort his is the changibility of the quality of spring wool used in theproducts and the differing of the army?s necessities. The manifactured goods were also sold tothe people for some period.The factory was benefited from also in the period of Turkish National Struggle forindipendence. The products of the factory was used for National Army. After being bombedby the English Forces, the factory?s remained goods were brought to Ankara and after that thedecision was given for building a small Weaving Factory inKayseri with those goods.The remaind part of zmit Broadcloth Factory is today in the region of military forces.VI