Osmanlı-Alman yakınlaşmasının basına yansıması: Sabah gazetesi örneği (1889-1895)
The reflection of Ottoman-German relations to media: As an example of Sabah newspaper (1889-1895)
  1. Tez No: 209854
  2. Yazar: ALİ GÖZELLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UFUK GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
19 yüzyılın sonlarına dogru Osmanlı Devleti ve Almanya birbirlerine ihtiyaç duyan ikiülke haline gelmislerdi. Yüzyılın sonuna dogru genç ve yaslı iki imparatorlugun iliskilerimüttefik biçimine evriliyordu. 1890'ların ilk yarısı bu sürecin baslangıcını olusturmaktadır.1888'de meydana gelen iki olay, bu sürecin somut göstergeleridir: II. Wilhelm'in imparatorolması ve Bagdad Demiryolu hattının baslangıcını teskil eden zmit-Ankara Demiryoluimtiyazının Alman sermayesine verilmesi.Almanya bu yıllarda, uluslarası politikada Osmanlı Devleti için destek olmus, Osmanlıordusunun yeniden düzenlenme çalısmasına da katkı da bulunmustur. Alman bankaları, silahfabrikaları bu isten kazançlı çıkmıs; Osmanlı Devleti ise diger Avrupalı güçlere karsı buülkeye yakınlasmıs ve sermaye yetersizliginden gerçeklestiremedigi yatırımlarda, özellikledemiryolları insasında, Alman sermayesinden istifade etmistir.
Özet (Çeviri)
End of the 19th century, The Ottoman and Germany started new relations with eachother in terms of polities. In the 20th century old and young empire?s relations tend the alliedPowers. In between 1890 and 1895 years was constituted this process. Two ıssues which wasoccured in 1888 century are concrete indicator of this process: Wilhelm II being emprorer andgiving for German?s capital starting point of Bagdat railroads which constitude betweenzmit-Ankara railroads special privilege.Germany in these years, supports for Ottoman State in international polities andcontributed for order of Ottoman army. This situation was beneficial for Germany banks andweapone fabrics; Ottoman State developed relations with Germany toward Europen powers.Ottoman benefit from Germany capital, especially railroad construction because of the factthat Ottoman have not enough capital investment.