Kurumlarda arşiv personeli için performans yönetimi ve uygulamaları
Performance management and practices for archives personnel in organizations
  1. Tez No: 209855
  2. Yazar: BURÇAK ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAT BIRFIN BİR BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Son yıllarda bilginin önem kazanması ile birlikte, bilginin ve belgenin yönetimineverilen önem de artmaktadır. Özellikle yöneticilerin karar verme, planlama, ürün/hizmetgelistirme, müsteri iliskilerini gelistirme gibi farklı süreçlerde oldukça fazla ihtiyaçduydukları bilgi/belge, isletmeleri bünyelerinde arsiv / belge yönetimi birimleri kurmaya vebu birimlere daha fazla önem vermeye yönlendirmistir.Arsiv / belge yönetimi birimlerinin etkin bir sekilde islemesi ve üstlendiklerisorumlulukları en iyi sekilde yerine getirebilmeleri için bu birimlerde görev alan personelinperformansının yüksek olması gerekmektedir. Bu çalısma ile arsiv / belge yönetimibirimlerinde görev alan çalısanların performans yönetim süreci ve bu süreç sırasındakullanılabilecek performans degerlendirme formları olusturulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In recent years, as the importance of information increases, the importance ofinformation and records management increases too. Especially the decision making, planning,product/services producing, customer relationship management processes that managers dealwith in organizations, are leading organizations to establish archives / records managementdepartments in their organizational structure and to give more importance to thesedepartments.This study has been structured in three parts. The first part is ?Performance ManagementSystem anad Performance Appraisal?. In this part, performance management process andperformance appraisal process has been explained. The second part is ?Records Managementand Records Manager?. In this part the functions os records management process, the jobanalysis records managers has been explained. Lastly the third part is ?PerformanceManagement Process of Records Manager?. In this part performance standards of recordsmanagers has been examined and performance management process has been built.Archives / records management departments can operate effectively if their personnels?performance is high. With this study, it has been tried to form the performance managementprocess and the performance appraisal forms that can be used in this process for the personnelin archives / records management departments.