201 numaralı Mardin Şer'iyye sicili (Değerlendirme metin transkiripsiyonu ve dizin )
  1. Tez No: 209863
  2. Yazar: VEYSİ AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. UFUK GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Ser`iyye sicilleri yerel tarih arastırmalarında son derece önemli yer tutmaktadır. Tez konumuz olan 201 nolu Mardin Ser'iyye Sicili de Mardin'in yerel, sivil, sosyal ve ekonomik yapısını son derece ayrıntılı bir sekilde bizlere ulastıran essiz bir kaynaktır. Tez çalısmamızda öncelikle Mardin sehrinin genel tarih ve cografi özelliklerini ele aldık. Daha sonra sehrin ser'iyye sicilini inceledigimizden dolayı slam hukuku ve Osmanlı devlet geleneginde varolan ser'iyye mahkemelerini ve bu mahkeme kayıtlarının önemi üzerinde durduk. Bir sonraki asamada da 201 nolu Mardin Ser'iyye Sicili'nin metin transkripsiyonunu gerçeklestirdik. Metnin okunmasından ve yazılmasından sonra en önemli kısım olan degerlendirme bölümüne geçtik. Mardin sehrinin yogunluklu olarak 1840- 1850' lı yıllarına denk gelen bu dönemlerinde sehrin mahallelerini, sosyal yapısını, bina ve evlerin sekil ve mimarisini, ekonomik istigal alanlarını, dönemin fiyat listelerini, sehirde yasayan dini grupları ve bunlar arasındaki sosyal münasebetleri, miras ve veraset gibi medeni hukuku olusturan konuları, vergi, iltizam, masraf listeleri gibi yönetim unsurlarını, tereke defterlerini, diyet, nafaka, hapis cezası, ihtida vb. gibi hukuki islemleri söz konusu sicil vasıtasıyla ortaya çıkartabilmekteyiz. Aynı sekilde Mardin ve çevresindeki bölgenin idarecileri ve ileri gelenlerini köy, kasaba, mezra ve asiretlerini defter incelemesinden çıkartabilmekteyiz. 201 nolu Mardin Ser'iyye Sicil defterini konu edinen yüksek lisans tezimizin bölge tarihi arastırmalarına önemli bir katkı saglayacak olmasıyla beraber yeni arastırmalara da vesile olması, çalısmanın neticeye ulasacagının kanıtı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ser`iyye judicial record has an extreme importance in historical researches. Which is our thesis topic, numbered 201 Mardin Ser`iyye judicial record is the valuable source which carries the knowledge of the local, civil, social, and economic life of Mardin In our study, firstly we dealt with historical and geographic features of Mardin. Then, we explain the importance of the Ser`iyye law courts, which took place in Ottoman and Islamic law as we examine the Ser`iye judicial record of the city. On the other level, we prepared the transcription of the numbered 201 Mardin Ser`iyye judicial record. Having been read and written the text, it was evaluated which is the other most important part of a research. By the help of the study, we can bring up the topics like districts, social structure, architecture, economy, price lists, religious groups, and the social relations among them, the topics about inheritance, tax, expense, lists, punishments etc. administration elements and legal events of the city etc. about the years 1840 - 1850. On the other hand, we can bring up administrators, important persons, villages, small towns, hamlets, tribes of Mardin and the region by examining the records. Contribution of the historical researches and causing the new researches will be the proof of our thesis, which is about the numbered 201 Mardin Ser`iyye judicial record.