Temin İbn Bahr'ın seyahatnamesi ile Mervezi'nin Taba-i Hayavan eserinin tercümesi ve değerlendirilmesi
Translation and evaluation of Temim Ibn Bahr's books of travel with Mervezi's work of Taba-i Hayavan
  1. Tez No: 209862
  2. Yazar: CANER SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Temim bn Bahr ve Mervezi seyahatnameleri Türklerle ilgili önemli bilgiler veren eserlerdir.Temim bn Bahr Uygurlar'a yaptıgı seyahatle Orta Asya'da ki Türk devletleri hakkında bilgiler vermistir.Temim bn Bahr Dokuz Oguzlar diye bahsederek aslında Uygurlar'ı anlatmıstır.Bu seyahatnamenin Abbasi döneminde Halife Memun zamanında yazıldıgı bilinmektedir. 821 yılında Dokuz Oguzlar (Uygurlar) hakkında bilgi vermektedir.Abbasilerle Ötügen Uygur mparatorlugu arasında münasebetleri gösteren tek kaynak durumundadır. Tezin ikinci bölümünde Seref El Zaman Tahir El Mervezi ?Hayvanların Dogal Özellikleri? anlamındaki Taba'i el Hayavan eserini Sultan Sencer zamanında yazmıstır. Kitabın Türklerle ilgili olan dokuzuncu bölümünde Türklerin 12 yıllık bu dönemi anlatılmaktadır. Sultan Mahmud Gazneli'ye de gönderilen bu kitabın Türklerle ilgili bölümünde Dokuz Oguzlar, Hunlar, Kaylar, Kırgızlar, Karluklar, Kimekler, Peçenekler, Hazarlar, Macarlar, Burdas, Bulgar, Slavlar, Ruslar hakkında bilgi verilmistir. Mervezi bu kitapta tabiatın insan üzerinde ki etkisi bölümünde Türkler diye Kırgızlar'ı anlatmıstır. Ruslar bölümünde de skandinav bölgesini tanıtmıstır.
Özet (Çeviri)
The books of travels mentioned in the thesis Temim bn Bahr and Mervezi are masterpieces which gives important information about Turks. In the first part of the thesis, Temim bn Bahr with his travel to the Uygurs in 821, gives some information about Turkish people living in Middle Asia. Temim bn Bahr has actually told about Uygurs, mentioning them as Tokuzguzlar. It?s known that this book of travels has been written during the period of Caliph Memun , in time of Abbasies. It gives facts about Tokuzguzlar ( Uygurlar ) living dwing the year 821. It is considered as the unique source revealing the relations between Abbasies and Ötügen Uygur Empire. In the second part of the thesis , Seref el Zaman Tahir el Mervezi has written the book Taba?i Hayavan , meaning the natural beauties of animals, during the time of Sultan Sencer. In the nineth chapter of the book, which is about Turks, it is mentioned about 12 year period of time of Turkish people. In the nineth part of this book which is shown also to Sultan Mahmud Gazneli, it also gives information about Tokuzguzlar, Huns, Kays, Kirghizes, Karluks, Kimeks, Peçeneks, Khazars, Hungarions, Burdas, Bulgarions, Slavs, Russian. In this book Mervezi mentions Kirghizes as Turks and explains the region Scandinavia as Russians in the part of the effect of nature on people.