Bakteriyolojihane-i Şahane'nin kuruluşu ve faaliyetlei
The foundation and the activities of the Great Institution of Bacteriology
- Tez No: 209880
- Danışmanlar: PROF. VAHDETTİN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kısaca bakterileri inceleyen bilim dalı olarak nitelendirilen Bakteriyoloji, Avrupa'da XIX. yüzyılda tam manasıyla kurulduktan hemen sonra, Osmanlı Devleti'nde de bu konuda önemli çalısmalar yapılmıstır. 1886 yılında Zoeros Pasa baskanlıgındaki bir tıp heyetinin Paris'e gönderilmesi ise, bizdeki ilk bakteriyolojiyle ilgili çalısmalar yapan kurum olan Kuduz Tedavihanesi ve Bakteriyoloji Laboratuvarının açılmasına yol açmıstır. Zaten tüm XIX. yüzyıl boyunca yüzünü artık Dogudan Batıya çevirmis olan Osmanlı tıbbı da bununla birlikte bu alandaki gelismeleri Fransa kanalıyla takip etmeye baslamıstır. Zira, Louis Pasteur'ün çalısmaları dünyanın diger devletleri gibi Osmanlı Devleti tarafından da hayranlıkla izlenmis ve bundan mümkün mertebe yararlanılmaya çalısılmıstır. 1894 yılında stanbul'da açılmıs olan Bakteriyolojihane-i Sahane ise, bizde modern bakteriyoloji biliminin tam anlamıyla yerlesmesine yol açmıstır. Bu müessesenin kurulmasında ve ilk yıllarındaki faaliyetlerinde hep Fransızların çalısmaları etkili olmustur. Öte yandan, Bakteriyolojihane Osmanlı Devleti ve genç Türkiye Cumhuriyeti'ne uzun yıllar boyunca bakteriyolog yetistiren tek kurum olmustur.
Özet (Çeviri)
Significant studies on the bacteriology, which can be defined as the science that examines the bacteria, were performed in the Ottoman State just after the establishment of that new science in the 19th century. A medical commission under the chairmanship of Zoeros Pasha was sent to Paris in 1886 and the Hydrophobia Treatment Center and Bacteriology Laboratory was after that. Actually, the Ottoman medicine, which turned its face from the East to the West during the 19th century, started to follow the developments in that area through France. The works of Louis Pasteur were appreciated by the Ottoman State as the other countries of the world and the Ottomans tried to get as much benefit as possible from these works. The ?Bakteriolojihane-i Sahane? (The Great Bacteriology Laboratory), which was opened in Istanbul in 1894, helped the development of modern bacteriology in Turkey. The French had a great influence on the establishment and development of this Laboratory in the fist years. Besides these, Bacteriology Laboratory was the unique place that trained the bacteriologists for the Ottoman State and Turkish Republic.