İbn Hacer ve 'Lezzetü'l-Ayş Bi Cem'i Turuki hadisi 'el-Eimmetü Min Kureyş'' adlı eseri
Ibn Hajar and his work titled 'Lazzatu'l-Aysh Bi Cam'ı Turuqi hadithi 'El-Eimmatu Min Kureysh''
  1. Tez No: 209932
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalısmada Ibn Hacer'in hayatı, hadis ilminde tahric ve turuk kavramları ve bu sahada yazılan bazı eserler ve Ibn Hacer'in“ Imâmet Kureys'tendir.”hadisinin bütün varyantlarını topladıgı“Lezzetü'l-Ays bi Cem'i turuki ”el-Eimmetü min Kureys" isimli risalesi incelenmistir. Üç bölümden olusan bu çalısmanın birinci bölümü Ibn Hacer'in hayatı ve eserlerine tahsis edilmistir. Ikinci bölümde ise tahrîc ve tarîk üzerinde durularak bazı tahrîc ve turuk çalısmalarından bahsedilmistir. Üçüncü bölümde ise Ibn Hacer'in bu konudaki hadisleri bir araya getirilip degerlendirdigi risalenin tahkîk ve tahrici yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
I examine Ibn Hacer`s life, tahrîc, tariq and his book named“ Lazzatu`l-aysh bi cem`i turuqi hadithi ”el-Eimmetu min Kuraysh“ that he collated this hadith`s variants at this my work. This work has three chapters. I mentioned Ibn Hacer`s life and works at the fist chapter. At the second chapter I examine the use of the terms, tahrîc and tariq in the hadith science. I mentioned certain books in which variants collated of the hadith used in a book and expained books that Ibn Hacer collated different variants of a hadith. At the third chapter I studied the manuscript of ”Lazzatu`l-aysh bi cem`i turuqi hadithi“el-Eimmetu min Kuraysh'”.