Muhasebe denetiminde kullanılan istatistiksel teknikler ve bir uygulama
Statistical techniques used in auditing and a practice
  1. Tez No: 209931
  2. Yazar: GÜLTEN YATAĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Örnekleme, bir veri topluluğu hakkõnda bir fikre varabilmek için özellikle istatistiki anlam çõkarmayõ amaçlayarak bireysel gözlem seçmeyi içeren istatistiki bir uygulamadõr. Denetim örneklemesi, ilgili veri kümesi hakkõnda bir sonuca varmak, populasyonun karakteristiği hakkõnda kanõt sağlamak ve değerlendirmek için veri kümesi içindeki öğelerin 100% ‘ünden daha azõnõ test etmektir. İlgili veri kümesi hakkõnda bir sonuca varabilmek için seçilen öğelerin temsil edici olmasõ çok önemlidir. Uygulamada, denetimin etkinliği olabildiğince az maliyetle denetim sonucuna varmak için yeterli minimum sayõda denetim kanõtõ sağlamaya dayanmaktadõr. Bu çalõşmayla, muhasebe denetimi tanõmlanmõş, konuya özel denetim örnekleme yöntemleri ve Dijital Analiz-Benford Kanununa dayanan denetimde kullanõlan yeni bir teknik- uygulamamõza rehberlik etmesi amacõyla araştõrõlmõş. Uygulamada bu iki yöntem denetimin etkinliğine karar vermek için test edilmiştir. Ve sonuç bölümünde sonuçlar yorumlanmõştõr.
Özet (Çeviri)
Sampling is that part of statistical practice concerned with the selection of individual observations intended to yield some knowledge about a population of concern, especially for the purposes of statistical inference. Audit sampling is the testing of less than 100% of the items within a population to obtain and evaluate evidence about some characteristic of that population, in order to form a conclusion concerning the population. It is crucial that the items selected should be representative, in order to be able to form a conclusion on the entire population. On the practical side, audit efficiency relies on obtaining the minimum audit evidence, sufficient to form the audit opinion, as cost effectively as possible. With this work, auditing is defined, specified auditing sampling methods and Digital Analysis -a new technique used in audit sampling based to Benford Law- are researched to guide our practice. In Practice we applied these two methods to decide the efficiency in auditing. And in conclusion part the results are interpreted.