İmkb'de volatilite, likidite, işlem hacmi ve getiri ilişkisinin ekonometrik analizi
The econometric analysis of relationship of volatility, liquidity, volume and return in Imkb
- Tez No: 209975
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Son yıllarda küresellesmenin etkisiyle birlikte finansal piyasalarda yasanan volatilite kavramına olan ilgi artmıstır. Bunun nedeni finansal piyasalarda yasanan dalgalanmaların küresellesme nedeniyle birçok ülke ekonomisine yansıması ve onları etkisi altına alabilmesidir. Volatilite kavramı finansal açıdan açıklanmaya çalısılırsa, bir menkul kıymetin fıyatının veya piyasanın genelinin kısa bir zaman aralıgı içerisinde gösterdigi dalgalanma özelligidir. Bu çalısmada IMKB'de yasanan hisse senedi getiri volatilitesi incelenmistir. 1997-2006 yılları arasını kapsayan bu çalısma hisse senedi getiri volatilitesinin yapısını tespit etmeye çalısmakla birlikte, volatilitenin diger finansal degiskenlerle olan iliskisini arastırmıstır. Volatilite ile hisse senedi getirileri, islem hacmi ve likidite arasındaki iliskiler VAR(Vektör Otoregresif Modeller) modelleri ile incelenmistir. Ekonometrik analizler sonucunda volatilitenin hisse senedi getirisi ve likidite ile negatif iliskili oldugu bulunmustur. Islem hacmi ve volatilite arasındaki iliski pozitiftir. Bu iliskinin pozitif çıkması, IMKB'nin yeni gelismeye baslayan ve tam olarak etkin bir piyasa olmadıgını gösteren bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The interest to the concept of volatility experienced in the financial market has risen with the effect of globalization. The reason for this is that the fluctuations in the financial markets could have reflection upon other countries economies and could affect them seriously. If the concept of volatility is to be explained in financial terms, it is the fluctuation seen in the price of a portable asset or in the market generally. This study aims to research the volatility experienced in the stock returns at IMKB. Covering the period between 1997 and 2006, this study tries to identify the structure of the volatility of the stock returns and investigates the relationship between volatility and other financial variables as well. The relationships between volatility-stock return, and trade volume -liquidity are inquired by the VAR (Vector Autoregressive Models.) As a result of econometric analysis negative relationship between volatility- stock returns and liquidity is revealed. The relationship between trade volume and volatility is positive. This positive relation points out that the IMKB is still a developing, not a completely effective market