Ödemede bulunan kefilin alacaklıya halef olması ve hukuki sonuçları
The subrogation of the guarantor who made a payment to the creditor and its legal consequances
  1. Tez No: 209980
  2. Yazar: MÜSLÜM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. CEVDET YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kefilin asıl borçluya karsı rücu hakkına sahip bulunması, ödeme yaptıgı nispette alacaklının haklarına halef olmasının bir sonucudur. TBK 496 hükmünde düzenlenen halefiyet, rücu hakkının bir fer'i olup, kefilin rücu hakkını gerçeklestirmeye ve güçlendirmeye yönelik bir araçtır; zira burada esas olan kefilin rücu hakkıdır. Ödemede bulunan kefil ?alacak hakkının? degil, ?alacaklının haklarına? halef olur. Alacaklı hakları kavramına ise, alacaga baglı bulunan teminatlar ve diger fer'i haklar girer. Kefile kanundan dogan halefiyet sebebiyle rücu hakkının tanınmasındaki amaç, özellikle asıl borçlu ile arasında hiçbir hukuki iliski olmayan kefili asıl borçluya karsı savunmasız bırakmamak ve kefilin, kefalet altına alınmıs borç için verilmis diger teminatlardan yararlanmasını saglamaktır. Kefilin himayesi maksadıyla konulmus olan halefiyet kuralı emredici niteliktedir ve önceden bu hükmün kefile tanıdıgı himayeden feragat etmek mümkün degildir. Kefilin ödemede bulunması ile asıl borç sona ermedigi gibi, tarafların herhangi bir müdahalesi olmaksızın alacaklıya ait haklar kanun geregi kendiliginden kefile intikal etmektedir. Kefil alacaklıya halef olmak istiyorsa, asıl borçluya ait def'i ve itirazları alacaklıya karsı ileri sürmekle yükümlü oldugu gibi, yaptıgı ödemeden de borçluyu haberdar etmek zorundadır. Aksi takdirde rücu hakkını kaybeder.
Özet (Çeviri)
The guarantor?s recourse against the main debtor is the result of the subrogation of the creditor?s right as much as the guarantor?s payment to the creditor. The subrogation according to Art. 496 of Turkish Law of Obligations is accessory right. It is also an instrument to implement the recourse of the guarantor and to strengthen this right. Since the main factor in this Art. is guarantor?s recourse. The guarantor who made the payment is not the subrogee of ?right of credit? but he is subrogee of ?creditor?s rights?. Under the concept of the ?creditor?s rights? we can deem the guaranties of the credit and the other secondary rights. The main purpose of the recourse arising from legal subrogation right of the guarantor is not to leave the guarantor defenseless against the main debtor because there is not any legal relationship between them, and is to provide the guarantor to benefit from the other guarantees given for the debt. The subrogation rule which is put for the benefit of the guarantor is statutory and it is not possible to renounce this protection right beforehand. The main debt does not cease upon the payment of the guarantor and the rights belonging to the creditor pass to the guarantor without needing any intervention of the parties. If the guarantor wants to be subrogee of the creditor, he must allege the pleas and objections against to the creditor and he must inform the debtor concerning the payments made to the creditor. Otherwise, the rights of recourse is forfeited"