Banka kredi hukukunda teminatlar
Guaranties in credit banking law
- Tez No: 209979
- Danışmanlar: PROF. MERİH KEMAL OMAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Teknolojinin gelismesi bankacılık sektöründe birçok yeni bankacılık hizmetlerinin de ortaya çıkmasını saglamıstır. Ancak tüm bu yeni hizmetler, bankaların temel islevleri olan, mevduat toplamak ve kredi vermek gibi en eski hizmetlerini gölgede bırakmaya yetmemistir. Bankaların topladıkları mevduatları kredi olarak kullandırma faaliyetleri, yine de en yüksek kazancı saglamaktadır. Ancak, bu durum beraberinde yüksek bir riski de tasımaktadır. Bankalar, nakdi veya gayrinakdi kredi sagladıklarında, bu kredilerin geri ödemensinde dogacak veya dogması muhtemel zararları karsılamak için bir teminat almak zorundadırlar. Çalısmamızda bankaların aldıkları en önemli teminat türleri açıklanmaya çalısılmıstır. Bu teminatlar, sahsi ve ayni olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır .Sahsi teminatlar, kefalet ve teminat mektupları olarak karsımıza çıkmaktadır. Ayni teminatlar ise, menkul, ticari isletme rehni ve gayrimenkul rehni olarak ele alımaktadır. Tasınır rehni baslıgı altında ayrıca hayvan rehni, alacak rehni, motorlu tasıtlar rehni ve gemi ipotegi de anlatılmaga çalısmıstır.
Özet (Çeviri)
The development of technology has provided many new banking services to banking sector. But these new services could not leave under shadow the earliest two basic fundamental services provided by banks as deposits and loans. Providing loans with gathered deposits provides the highest profit to the banks. But at the same time this brings as well the highest risks. The banks while issuing cash and non-cash loans, in order to cover the possible losses from the loans, generally take collateral or guaranties. In our study we have try to explain the most important guaranties. These guaranties are divided in two principal parts. Personal guaranties are coming through as surety ship and letter of guaranties. Real guaranties are examined as pledge of movables, pledge of enterprise and pledge of immovable (mortgage). Under pledge it has been tried to explain the pledge of animals, pledge of receivables, pledge of vehicles and pledge of the ship.